İlham Aliyev döneminde Azerbaycan-Türkiye ilişkileri
Azerbaijan-Turkey relations during İlham Aliyev's period
  1. Tez No: 210579
  2. Yazar: ZİYADHAN HASANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL İNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu arastırma ile Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, ?lham Aliyev döneminde Türkiye Cumhuriyeti ile olan iliskilerinin incelemesi amaçlanmaktadır. Azerbaycan-Türkiye iliskileri söylemlerden daha çok gerçek temellere oturtulmaya çalısılmıstır. Tezde, Türkiye-Azerbaycan iliskilerinin daha da gelismesine engel olan faktörlere vurgu yapılarak, bölgesel ve uluslararası aktörlerin bakıs açılarına yanıt aranarak iliskilerin kurumsallasmasına yardımcı olacak ipuçları verilmeye çalısılmıstır. Ayrıca, Azerbaycan ile Türkiye arasında en çok arzulanan askeri ve ekonomik iliskiler konusundaki stratejik ortaklığın sağlanamamasının sebepleri incelenmistir. Her iki tarafın hükümet yetkililerinin iliskilerin istenen biçimde en üst düzeyde olduğunu vurgulamalarına rağmen, uluslararası camiada iki devletin birlikte kararlar alamamasının sebepleri de arastırılmıstır. Arastırmada izlenen metodoloji ile günümüze kadar Azerbaycan-Türkiye iliskileriyle ilgili yapılan arastırma metinleri taranmıstır. 1990'lı yıllardan sonra Kafkasya'nın güvenliği ve Hazar havzasının önem kazanması ve büyük devletlerin rekabet ettiği bir alana dönüsmesi nedeniyle Türkiye ile Azerbaycan'ın bu konuda kendine özgü politikalar olusturmaları gerektiği, ayrıca, iki devlet arasındaki iliskilerin bazen zayıflaması ve anlasmazlıkların ortaya çıkmasına rağmen, Türkiye-Azerbaycan iliskilerinin her geçen gün gelistiği ve ?Bir Millet ?ki Devlet? kavramının her geçen gün içinin doldurulduğu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze relations between Turkish Republic and Azerbaijan Republic after Azerbaijan got his independence with the falling down Soviet Union. In thesis Azerbaijan-Turkish relations tries to set on real basics. Emphasizing on factors those building blocks on development Azerbaijan-Turkish relations, trying to give response to regional and international actor?s viewpoints, trying to give clues to help institutionalization of relations. Tried explain reasons of not succeed the most wanted strategic military and economic partnership between Azerbaijan and Turkey relations. As both sides? government authoritative persons saying relations are high levels but in international arena this two countries can?t accept decisions together. The methodology following in this thesis, scanning literature about Azerbaijan-Turkish relations and scanned the view of Russian press to this matter. Although sometimes reducing relations between two countries and appearing disagreements, Azerbaijan-Turkish relations are develop every day. I am in belief ?One Nation Two Government? expression every day will fill. After 1990?s secure of Caucasus and Caspian basin gain importance and turn competition are of big countries. In this competition Azerbaijan and Turkey must develop their own politics.