Zilzal suresinin tefsiri ve günümüze bakan yönleri
The exeegesis of surah Zilzal (earthquake) and its modern reflection
- Tez No: 210582
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Konulu tefsir, kavram tefsiri ve sure tefsirlerinin oldukça yaygınlaştığı günümüz tefsir çalışmaları araştırmacılara yeni ufuklar göstermektedir. Bugün tefsir kaynaklarında âyetlerin belli başlıklar altında incelenmesi tarihî süreç içerisinde gelişme göstermiş olmasına rağmen, bu kaynaklardan faydalanılırken istenilen bilgiye hemen ulaşmak zor olmakta ve çok zaman almaktadır. Bu tezde, Zilzâl ya da diğer adıyla Zelzele suresi, sırasıyla dil ve dilin zenginlikleri olan kıraat, irab, belağat, münasebet, müşkil lafız ve lafzi müteşabih ile tarihsel süreçleri içeren nasih ve mensuh, sebebi nuzûl, MekkiMedeni, ayetlerin kronolojik açıdan incelenmesi ve surenin modern döneme bakan yönleri (bilimsel ve sosyopsikolojik izahlar) gibi değişik başlıklar altında incelenmiştir. Sure incelenirken tefsir kaynakları kronolojik sıra gözetilerek verilmiş ve müfessirlerin birbirlerine olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Modern ve klasik müfessirler arasında mukayeseler yapılmıştır. Ayet mealleri ve numaralarının verilmesine ise özen gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Since the conceptual and thematic studies of the Qur?an increase remarkably, it is difficult to say that an extreme justice has been done to Qur?anic Chapter. Although ways of analysing to study verses under certain titles developed during the historical process. It is still difficult to find the intended information through these sources and to take time to deal with. In this thesis Chapter Zilzâl has been analysed under the following titles; dictionary, variant reading, grammer, arts of literature, abrogation, occasion of revelation, ambigious and unambigious verses, intertextuality among other chaptes of the Qur?an, essential explanation about the verses, evaluating the verse chronologically, results deducted from the verses in the light of modern scientific developments. While analysing the verses, sources of the comments are reevaluated chronologically and effects of commentators on each other are studied. Similar and different explanations are presented with careful scrunity. Sources of quotations are given at the bottom of the page and the purpose is to find the information about the verses easily and quickly