Abudiddin El-ici'nin akaid metni üzerine yapılan şerh ve haşiyeler
The sarh and hasiyehs on Al-Akaid Al-İci
- Tez No: 210583
- Danışmanlar: DOÇ. RAMZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kelam ilminin ana yapıtlarından olan Adudiddin el-Îcî'nin el-Akâid metni, her dönemde büyük ilgi görmüştür. Bir anlamda kelam literatüründe en çok yer sahibi olan iki eser, Nesefi ve Îcî'e ait olan el-Akâid metinleridir. İbarelerinin özlü olması, hemen hemen bütün akâid konularını içermesi itibarıyla, büyük rağbet görmüşlerdir. Her iki eserin de el-Akâid ismini taşıması ve bunlar üzerine Şerhü'l-Akâid ve Hâşiye ala Şerhi'l-Akâid tarzında çalışmalar yapılması, bazen bu iki eserin birbirine karıştırılmasına neden olmuştur. Söz konusu Îcî'nin Akâid metnine yapılan çalışmalar arasında kelam ilminin büyük üstadları da bulunmaktadır. bunlar arasında Cürcanî, Devvanî gibi bilginleri sayabiliriz. Bunlar arasında öncelikle Devvanî'nin şerhi tercih edilerek, üzerine onlarca hâşiye ve talikat yazılmıştır. Bunun yanında özellikle Osmanlı ulemasının önemli şahsiyetlerinden olan Molla Hüsrev, Hayalî, Ali el-Tusî, Kastalanî, Siyelkutî ve Gelenbevî gibi bilginlerin bu eser üzerinde çalışma yapması da, akâid metninin önemini ortaya koymaktadır. Eserin Türkiye kütüphanelerinde onlarca şerh ve hâşiyeleri bulunmaktadır. Bu da kütüphanelerinin zengin bir akâid literatürüne sahip olduğunu göstermektedir. Biz bu çalışmamızda, Adudiye metni üzerine yapılan şerh ve hâşiyelerin tespitine çalıştık. İmkanlarımız ölçüsünde ulaşabildiğimiz eserleri tanıtmaya çaba sarfettik.
Özet (Çeviri)
Islamic scholar al-Ici (d. 1355) was born in a town called Ic. He was a great Ashari scholar and author of some books. He wrote a short, succinct and accurate summary of the authentic Muslim beliefs in his popular work, Aqaa 'id al-Adudiyyah, which you now hold in your hands. Aqaa'id is the plural of aqidah, which means, to believe in something because of the certainty of its truth. This short treatise soon gained acceptance amongst the Ummah due to the fact that it was the most comprehensive and indeed complete summary on the subject of what the Muslim is to believe. This short tract has been highly praised by all the scholars for its brevity, accuracy and completeness. Some 60 commentaries have been written on it. One of the most popular was the commentary written by Dawwani (d. 908/1502) Since then, it has been taught in Islamic schools and seminaries throughout the world, particularly in Central and South Asia. The author compiled and enumerated some 60 points of belief, each one of them being established by a Qur'anic ayah or a sahih hadith. There is a consensus about all these fundamental beliefs mentioned in its' pages and there is no disagreement about them.