Cumhuriyet dönemi Türkçe öğretimi ile günümüz Türkçe öğretiminin karşılaştırılması
The comparison between teaching Turkish in republic age and teaching Turkish nowadays
  1. Tez No: 210584
  2. Yazar: EMİNE DEMİRBAŞ(HAKKAKUL)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN AGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalısma Kazım Nami Duru tarafından 1925 yılında yazılan ?Türkçe'yi Nasıl Ögretmeli?? kitabından hareketle, Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkçe ögretiminin ne sekilde gerçeklestirildigini görmek ve bugünkü ögretim sekilleriyle karsılastırma yapabilmek amacıyla hazırlanmıstır. Çalısmaya Ana dili ögretiminin mahiyeti ve önemi hakkında bilgiler verilerek baslanmıs, ardından günümüzde Türkçe ögretiminin nasıl yapıldıgı tüm beceri alanlarıyla anlatılmıstır. Türkçe ögretiminde geçmisten bugüne kadar meydana gelen degisiklikler ?Türkçe Ögretiminin Tarihçesi? baslıgı altında ifade edilmistir. Bunun ardından çevirisi yapılan eserin yazarı olan Kazım Nami Duru tanıtılmıs ve ?Türkçe'yi Nasıl Ögretmeli?? adlı esere dair bilgiler verilmistir. Hemen akabinde, Arap harfleriyle yazılmıs bu eserin Latin alfabesine çevirisi yapılmıstır. Bunu takip eden bölümde de; bu esere dair degerlendirme yapılmıs ve bu eserin Türkçe ögretiminde yöntem belirtme açısından son derece önemli oldugu ve içerdigi düsünceler nedeniyle dönemine ısık tutan bir eser oldugu belirtilerek eserdeki bilgiler bugün dahi geçerliligini sürdürdügü için dönemine göre oldukça ileri bir eser oldugu sonucuna varılmıstır. Çalısmanın sonuna eserde adı geçen sahıslar hakkında bilgilerin verildigi bir bölümle, eserde geçtigi halde günümüze göre eski sayılan ve anlamı bilinmeyen bazı kelimelerin ve bunların bugünkü karsılıklarının yer aldıgı bir bölüm eklenmistir.
Özet (Çeviri)
This work is prepared for the comparison of seeing how to act Turkish teaching in first years of Turkish Republic and today?s styles of teaching with the help of the book ?Türkçe?yi Nasıl Ögretmeli?? that is written in 1925 by Kazım Nami Duru. The work begins with giving informations about mother language?s contents and importance. After this, nowadays it is told how Turkish teaching is done which ability areas. The variations that have happened in Turkish teaching from past to now is expressed under the name of ?The History of Turkish Teaching?. After that Kazım Nami Duru who is the writer of this book that is translated is introduced and given informations about the book of ?Türkçe?yi Nasıl Ögretmeli?? After that, the book that is written with Arabic letters translated to Latin alphabet. In the following stage the evaluation about the book is done and it is stated that this book is the most important in finding of the methods in Turkish teaching and also, because of the books ideas it sheds the light to its term. The information that the book contains have validity so it is rather advanced work in its term. At the and of the work, the stage that gives informations about the people who are named in the book and the stage that has unused foreign words are added.