Hayat dışı sigorta şirketlerinin fon oluşturma imkanları ve yönetimi analizi
Opportunities of the fund generation and investment analysis of non-life insurance companies
  1. Tez No: 210604
  2. Yazar: ALİM ZURNACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Risk; az ya da çok hayatın her alanında her zaman karsılasabileceğimiz bir unsurdur. Doğal afetler (deprem, sel, heyelan, dolu, fırtına v.b.), yangın, kaza gibi olaylar fiziksel olarak önlenmesi mümkün olmayan risklerdir. Bütün bu olayların fiziksel sonucuna nasıl olsa katlanacağımıza göre en azından maddi sonuçlarını kendi üzerimizde tutmayabiliriz. Bu asamada devreye sigorta kavramı girer. Gelecekte karsılasabileceğimiz riskleri küçük meblağlarla devralan sigorta sirketleri risk gerçeklestiğinde, karsılastığımız zararı karsılayarak en azından maddi olarak kaybımızı önlerler. Biz düsük bedelli primlerle, karsılasabileceğimiz riskleri sigorta sirketlerine devrederken, sigorta sirketleri de topladıkları bu primleri biriktirerek çesitli yatırım araçlarıyla değerlendir ve ekonomiye kaynak olusturur. Sigorta sirketleri bu fonlarla, ortaya çıkabilecek riskleri, sirketin faaliyetleri dolayısıyla ortaya çıkacak maliyetleri karsılar, devlete faaliyetleri sonucunda vergi öder ve tüm bu islevlerine ilave olarak ticari bir isletme olduğundan faaliyetleri sonucunda kâr elde etmeye çalısır. Türkiye'de sigorta sirketleri müsterilerini nasıl bulur? Primleri nasıl toplar? Topladığı primleri nasıl değerlendirir? Ortaya çıktığında öz sermayesini asabilecek rizikoları nasıl üstlenir? Diğer ülkelerle karsılastırıldığında ülkemizde sigorta sektörü ne asamadadır? Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinin devam ettiği bu günlerde sektörün eksikleri? Yapılması gerekenler ve sektörün rekabet gücü nedir? sorularına çalısmamızda cevap aranmıstır. Çalısmada sırasıyla Dünya da Sigortacılığın doğusu, sigortacılıkla ilgili tanımlamalar, sigortacılığın Dünya da ve Türkiye'de tarihsel gelisimi, sektörün sorunları ve çözüm önerileri, sigortacılıkta fon yönetimi, finansal sistem içinde sigortacılığın yeri konularına değinilmistir. Dünya da ve Türkiye'de Sigortacılık, Türkiye'de sektörde yıllara göre ilk on sırayı paylasan sigorta sirketlerinin 2000 ile 2005 yılları arasında topladıkları primler ve bu primleri değerlendirdikleri yatırım araçları incelenmis, sigorta sirketlerinin faaliyetleri sonucunda kâr mı yoksa zarar mı ettikleri bulunmaya çalısılmıs; ilk on sirketin faaliyet sonuçlarıyla sektör hakkında genelleme yapılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Risk is a fact that we can always face it in our lives. Risks like, national disasters (earthquake, flood, landslide, full, storm), fire and accident are hard to prevent physically. Therefore, while we have to endure physical results of them, we should not need to face their financial results. At that point, we can talk about the fact of insurance companies. Those companies can secure our future lost possibilities with some small amount of our capital. As a result of this, we can insure our benefits with small amount of premium which insurance companies can build a large pool and invest those premiums and generate sources for our economy. Insurance companies invest those funds to earn benefit to cover the possible lost of insured parties and develop businesses in our economy such as employments and assessments. After all, insurance companies can be a commercially beneficial element in the business system. How can insurance companies find customers in Turkey? How do they collect premiums? How do they invest those premiums? How do they cover risk which might occur more then their financial capital? When we compare our country with the others, where is the insurance sector in business environment? What are the absences of insurance environment while we are at the European Union Candidacy?s process? What are the needs for the sector and the hardness of the competition in insurance business? We can try to find the answers of above questions in our study. In our study; we analyze the beginning of insurance in the world, insurance terms, improvement history of insurance in Turkey and World, problems and their result of the sector, invest in funds for the insurance environment and place of insurance in the business environment. We also analyze the first ten companies at the insurance business. We looked at their premiums, profits and investment instrument at the years between 2000 and 2005. With their result, we try to understand the whole sector?s business attitudes