Şerif Mardinde din ve modernizim
Religion and modernizm according to Şerif Mardin
  1. Tez No: 210605
  2. Yazar: SEFER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FARUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma din sosyolojisinin temel konularından biri olan din ile toplumun karşılıklı ilişkilerini konu edinmiştir. Araştırma Şerif Mardin'in Türkiye'de din ve toplumsal değişim Bediüzzaman Said Nursi ve din ve siyaset kitapları bağlamında incelenmiştir. Şerif Mardin modernizm kavramını Charles Taylor'dan esinlenerek Türk toplum yapısına uygulamıştır. Bu yöntem Şerif Mardin'in bütün çalışmaların da dikkati çeken bir üsluptur. Bu çalışmada Mardin Türkiye'nin değişen dini anlayışlarını sosyal bilim kavramlarıyla ele almıştır. Nurculuk hareketinin Said Nursi önderliğinde ortay çıkışı ve bu hareketin geleneksel tasavvuf ilişkisinde bir kırılma noktası teşkil etmesi çalışmamızda üzerinde durulan önemli anekdotlardan biridir. Aynı zamanda din-devlet ilişkileri ve laiklik kavramaları, Türkiye'de din eğitimi gibi bölüm alt başlıklarıyla da günümüz Türkiyesi'nde popülaritesini elan sürdüren meselelere de değinilmiştir. Çalışmamızda ayrıca Şerif Mardin'in düşünce dünyası hakkında bir fikir edinebilmek amacıyla kavram analizi başlığı altında onun bazı önemli kavramalara yüklediği manaları tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study is on the mutual relationship between religion and society which are one of the basic topics in the sociology of religion. The study has been made in the context of Serif Mardin?s book upon `Religion and social change in Turkey?, Bediuzzaman Said Nursi?, `Religion? and `Politics?. Serif Mardin had applied the concept of modernism, by inspiring from Charles Taylor, to the structure of Turkish Society. This method is often seen in all other works of Serif Mardin as an often-used approach. The study considers the thoughts of Mardin on the changing religious understandings in Turkey within the concepts of Social Sciences. Also, The Nurcu Movement, occured by the head of Said Nursi, and the movement which was the break point in the traditional sufism, are important anecdotes in the study. So Religion-State relations, Laicite and religious education in Turkey has been studied alongside this thesis. İn our study besides has been eleberated context of Serif Mardin which are one of the basic opinion.