Türkiye'de katılım bankacılığı ve katılım bankalarının getirisi ile alternatif yatırım araçları getirilerinin analizi (2004-2006)
In Turkey adherence banking and adherencebanksyield with alternative investment isntrument yields analysis (2004-2006)
  1. Tez No: 210603
  2. Yazar: ORHAN GUDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mevduat sahiplerine sabit getiri garanti eden klasik bankaların tersine ?kâr-zarar ortaklıgı? usulü ile tasarrufları reel ekonomiye kanalize etme, faiz yerine, elde edilen getiriden pay dagıtma yöntemlerini benimseyen kalkınma bankaları, bu bankaların isleyisi, mali sitemdeki payları, yatırımcıya sagladıkları getirinin piyasa ile karsılastırılması bu tezde ele alınan konulardır. Bakanlar Kurulu tarafından 1983 yılında yayımlanan kararname ile Türk Hukuk Sisteminde yerini alan Özel Finans Kurumlarının tabi oldugu yasal statüyü üç kısımda incelemek mümkündür. Birincisi Özel Finans Kurumları 1983-1999 yılları arasındaki 15 yıllık süreçte Merkez Bankasının tebligleri ile yönetilmislerdir. Bu asamada herhangi bir yasal dayanakları yoktur. kinci asamada 1999 yılı sonunda çıkan Bankalar Yasası ile Özel Finans Kurumları gerekli yasal dayanaga kavusmuslardır. Son asamada ise 2005 yılı Kasım ayındaki düzenleme ile de Özel Finans Kurumları ?Katılım Bankaları? adını almıslardır. Bu degisikligin temelinde uluslar arası camiada tanınırlıgı artırmak yatmaktadır. Bu durum sadece isim degisikligi olup, faizden uzak durma hususu ile kâr ve zarara katılma hususlarında bir degisiklik vuku bulmamıstır. Katılım Bankaları faizden kaçındıkları için tasarruflarını faizli bankalara yatırmayan kimseler ile, faizin agır yükü dolayısıyla yatırımdan kaçınan sahısları karsılastırıp, emek ve sermayeyi bulusturan kurumlar olmuslardır. Katılım bankaları sadece faizden uzak duran kesimlere hitap etmeyip, faizli bankaların sundukları faizsiz enstrümanları da bünyelerinde barındırmaktadırlar. Cari hesaplarda ve katılma hesaplarında muhafaza ettikleri mevduatı kâr-zarara katılma hesabı adı altında reel ekonomiye enjekte eden bu kurumlar, bünyelerinde çalısmakta olan uzmanlar sayesinde, getirisi yüksek alanlara yatırım yapmakta, dolayısıyla faiz oranı seviyesinde veya faiz oranı seviyesine yakın kâr payı oranının olusmasına imkân saglamaktadırlar. Tasarruflarını iddihar biçiminde tutmak veya hazine bonosu gibi sabit getirili, reel ekonomiye katkısı olmayacak sekilde tutmak yerine, tasarrufları direkt olarak reel ekonomiye yönelten katılım bankaları sube ve personel sayısını arttırarak büyümeye devam etmektedirler. Bu yüksek lisans tezinde ülkemizde 1983 yılından beri faaliyet gösteren Özel Finans Kurumlarının (Katılım Bankalarının) kurulus asamaları, fonksiyonları, ülkemizde faaliyette bulunan katılım bankaları, katılım bankalarının diger bankalar ile karsılastırmaları incelenmis ve son bölümde kâr payı getirilerinin faiz getirileri ve MKB getirileri ile karsılastırmaları Treynor, Sharpe ve CAPM yöntemleriyle analiz edilmis ve yatırımcıların yatırımları sonucu elde edecekleri getiriler kıyaslanarak yatırımcıların getiriler hakkında bilgi sahibi olması amaçlanmıstır. Treynor, Sharpe ve CAPM yöntemleri sadece faiz, kâr payı ve MKB getirilerinin veriminin karsılastırılması amacıyla kullanılmıstır. Son üç yılda dagıtılan kâr payı oranlarını temin etmenin zorlugu karsısında finans kurumlarınca dagıtılan kâr payı oranlarının birbirine çok yakın olması gerekçe gösterilerek Türkiye Finans Kurumu verileri üzerinden islem yapılmıstır. Yapılan analizler sonucu faiz getirisinin her üç yönteme göre kâr payı getirisinden fazla oldugu tespit edilmistir. Yine her üç yönteme göre de kâr payı getirisi MKB getirisinden fazla bulunmustur. Analizlerde çesitlendirmenin az olması nedeniyle Treynor yöntemi; piyasanın etkin olmayısı (Tam Rekabet Piyasası olmayısı) sebebiyle de CAPM analizi güvenilir bulunmamıstır. Sharpe yöntemi daha az sayıda çesitlenmis portföylerde kullanıldıgı için analiz sonuçları güvenilirlik açısından daha uygun bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Contrary to the classical banks who ensure constant yield to the depositors, development banks, that is the subject of this study, adopt the method allotment of shares from the yield instead of interest and transfer the deposits anto real economy by way of joint profit and loss. The operation of these banks as well as their shares in financial system, comparing the yields they supplied to the investors with market have been investigated in the study. We can research the legal statue which has been appeared in Turkish jurisprudence in regard with Special Financial Institutions by the degree issued in 1983 by the Council of Ministers in three steps. In the first step Special Financial Institutions have been managed by the circulars of Turkish Central Bank in the period of 15 years, between 1983-1999. In this step they had no legal support. In the second step, they earned a legal rest by the Law of Bank, issued in the end of 1999. At the last step, they were renamed as ? Adherence Banks? by the regulations made in November, 2005. Recognition in international arena is the main motive behind the change. However, this change was titular. In the fields of being away from interest and participation in loss and profit there were no changes. As the Adherence Banks abstain interest they have been institutions meeting the persons who are averse depositing in banks with the interest eith the ones who are evading investments due to heavy burden of interests.In other words, they have met the labour with capital. Not only addressing the ones who are away from interest they also nestled the instruments without interest presented by the banks with interest. Adherence Banks tat injecting the deposit kept in the current and participation accounts into thereal economy under the name of participationin profit and loss account, make investments in higher-yielding areas, thanks to the experts working fort hem, consequently they supplyto form share of profit rate at the level of interest rate or near to it.Instead of keeping deposits in accumulation or keeping them as treasury bills that have no any contribution to real economy, adherence banks transfer them directly into the real economy. In this master degree study we researched the special financial institutions (Adherence Banks) which are in active in our country since 1983 with the aspectsof founding stages and functions by comparing them with the other banks. In the last chapter we analysed the comparisions of profit share yields with the IMKB yields by Treynor, Sharpe and CAPM methods and tried to provide information to the investors by comparing the yields. Treynor, Sharpe and CAPM methods are only used fort he purpose of comparing interest, profit share and IMKB yields in terms of efficiency. By making out a case that profit shares distributed by financial institutions are over close to each other in the last 3 years because of difficulties in providing profit share rate, operations have been effected on the base of Turkish Financial Institution?s data. According to the each three methods the yield of profit share has been found higher. On account of having less variations in analyses Treynor method is found not reliable. As the market is not effective (less of competitive market) CAPM analys has been found not reliable. As Sharpe method is used in less cases in variated portfolios its data of analyse is more adequate in terms of reliability.