Faaliyet tabanlı bütçeleme ve bir üretim işletmesindeki uygulaması
Activity-based budgeting and an implementation in a manufacturing company
  1. Tez No: 210620
  2. Yazar: BAKI RIZA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Faaliyet Tabanlı Bütçeleme (FTB) kavramı, maliyet ve yönetim muhasebesi yazınında yeni bir fenomendir. Bütçeleme kavram ve yöntemlerini kapsadığı gibi isletmelerin maliyetleme ve yönetimsel olaylarınıda içermektedir. Faaliyet Tabanlı Maliyetleme ve Yönetime uygun bir bütçe hazırlamayı amaçlamaktadır. ?sletmelere, bütçeleri çerçevesinde stratejilerini takip etme fırsatını vermektedir. Bu çalısmanın nedeni Faaliyet Tabanlı Bütçeleme uygulamalarına iliskin faydaları ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalısmanın hedefleri asağıdaki gibidir: a) Geleneksel bütçeler ve uygulamaları hakkında tam bilgi verebilmek. b) Faaliyet tabanlı yaklasımları ayrıntılı sekilde açıklamak. c) Faaliyet Tabanlı Bütçeleme (FTB) hakkında derinlemesine bilgi vermek. d) Dünya çapında FTB'nin tam olarak uygulanmıs olduğu örnek olayları aktarmak. e) Bir Türk sirketinde FTB'yi uygulamak. Elektronik veri tabanları, online kitapçılar ve Hollanda, Birlesik Arap Emirlikleri ve Türkiye'de bulunan birçok üniversite kütüphanesi taranarak sayısız makale ve kitap arastırması yapılmıstır. Tez, dört bölüme ayrılmıstır. Birinci bölüm geleneksel bütçeleme ile ilgilidir. Faaliyet Tabanlı yaklasımlar (Faaliyet Tabanlı Maliyetleme ve Faaliyet Tabanlı Yönetim) ikinci bölümde açıklanmıstır. Üçüncü bölüm FTB ile ilgilidir. FTB'nin bir türk sirketinde sınırlı uygulaması olan örnek olay dördüncü bölüme konulmustur. Bu çerçevede, çalısmanın sonuçları FTB'nin her ölçekteki sirketler için yeni, yararlı bir araç olduğunu göstermektedir. FTB, türk isletmelerinin daha etkin ve verimli çalısması için uygulanabilir olan ve uygulanması gereken bir sistemdir. Anahtar
Özet (Çeviri)
The concept of Activity-Based Budgeting (ABB) is a relatively new phenomenon in cost and managerial accounting literature. It covers the budgeting concepts and methodology as well as costing and managerial affairs of businesses. Its aim is to prepare a budget according to Activity-Based Costing and Management. It gives businesses the opportunity to track their business strategies in their budgets. The research problem of this study considers determining the benefits of Activity-Based Budgeting implementations. In this respect the objectives of this study can be stated as: a) Giving full understanding about traditional budgets and their implementations. b) Explaining in detail the activity-based approaches. c) Giving in-depth explantion about Activity-Based Budgeting (ABB). d) Giving cases studies of all over the world in that ABB had been fully implemented. e) Implement ABB in a Turkish company. Numerous articles and books were searched in electronical data bases, online bookstores and university libraries which are located in Netherland, United Arab Emirates and Turkey . Dissertation is divided into four chapters. Chapter 1 is related with traditional budgeting. Activity-Based approaches, which are called Activity-Based Costing and Activity-Based Management, are explained in chapter 2. Third chapter is related with ABB. Case study is in chapter 4 which is a limited implementation of ABB in a Turkish Company. Within this framework, the results of the study show that the ABB is a new, useful instrument for every size of company. It can be and also have to be implemented in turkish companies for running the company in an effective and efficient way.