Demokrasinin kurumsallaşmasında yerel yönetimlerin rolü (Azerbaycan örneği)
The institutionalization of democracy and the role of local governments in this process (the sample of Azerbaijan)
- Tez No: 210621
- Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmanın amacı, demokrasinin kurumsallaşma sürecini ve bu süreçte yerel yönetimlerin oynadıkları rolü incelemektir. Demokrasinin kurumsallaşması, her toplumda kurumsal, kültürel ve sosyo-ekonomik pek çok unsurun bileşimiyle mümkün olabilmektedir. Yerel yönetimler ise, bu süreçte demokrasinin hem kurumsal, hem kültürel, hem de sosyo-ekonomik boyutuna büyük katkılar sağlayabilmektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demokrasinin gelişme ortamı ve kurumsallaşmasıyla ilgili temel çerçeve incelenmektedir. Burada demokrasinin kurumsallaşması konusu, özelde, siyasal kurumsallaşma, siyasal kültür, sivil toplum, yerel yönetim ve ekonomik gelişme faktörleriyle; genelde ise, kurumsal ve sosyo-ekonomik unsurlarla ele alınmak suretiyle değerlendirilmektedir. İkinci bölümde yerel yönetim-demokrasi ilişkisi ve yerel yönetimlerin demokrasiye yaptıkları katkılar üzerinde durulmakta ve yerel katılım kanalları konusu incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, Azerbaycan'da demokrasinin pekişme durumu ve yerel yönetimlerin rolü konusu analiz edilmektedir. Sonuçta, bugün, hemen hemen tüm dünyada, demokrasi bir ideal olarak evrensellik kazanmış olmakla birlikte, bir siyasal sistem olarak uygulamaya konulduğunda ise, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, her zaman kurumsallaşamamakta ve demokrasiyle otoriterizm arasında ?melez? ya da ?karma? rejim tipleri ortaya çıkabilmektedir. Öte yandan, demokrasinin kurumsallaşması sürecine yerel yönetimler hayati katkılar yapabilmekle birlikte, bu katkıyı sağlayabilmeleri için de, öncelikle kendi bünyelerinin özerk ve demokratik bir nitelik arz etmesi gerekmektedir. Azerbaycan'da yerel yönetimler de dahil olmak üzere, demokrasinin bütün formal kurumları inşa edilmiş olmakla birlikte, bu kurumların özüne uygun bir şekilde asli işlevlerini yerine getiremedikleri görülmektedir. Bunun en temel sebebi, ülkede henüz demokratik bir siyasal kültürün gelişmemesi ve siyasal kurumsallaşmanın zayıflığıdır. Ayrıca, yerel yönetim kurumu olan belediyeler, henüz inşa aşamasını geçemedikleri için, ne ülkenin refahına, ne de demokrasisine bir katkı sağlayamamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the process of the institutionalization of democracy and the role of local governments in this process. The institutionalization of democracy is made possible through the combination of many institutional, cultural and socio-economic elements. The local governments can help a great deal with the institutional, cultural, and socio-economic dimensions of democracy in the process. This study is consisted of three main chapters. In the first chapter, the main framework of the institutionalization of democracy and the environment where it develops is analyzed. In the second chapter, the relationship between the local government and democracy has been studied along with the local governments contribution to democracy. The third chapter deals with the institutionalization of democracy in Azerbaijan and the role of the local governments. As a result, although democracy has gained a universal level of perfection as an ideal, new types such as ?hybrid? or ?mixed? regimes emerge especially in the developing countries when applied as a political system. Although all of the formal institutions of democracy have been established in Azerbaijan, it is obvious that they cannot act in accordance with what they were meant for up to the mark. The very first reasons of this are that a certain democratic political culture has not been established yet, and the weakness of the political institutionalization still prevails. Moreover, the local governmental institutions, have not completed their establishment process, they can neither help with the welfare of the country, nor with the democracy