Medrese eğitiminden modern eğitime geçişte halka yöneliş
Orientation to public in entrance to modern education from old education
  1. Tez No: 210623
  2. Yazar: ADEM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, Osmanlı Devleti'nde medrese eğitiminden modern eğitime geçiste yapılan yenilikler ve düzenlemeler ele alınmıstır. Modern anlamda eğitim alanındaki çalısmaların cumhuriyet dönemine etkileri, halkın eğitimi hususundaki rolü incelenmistir. Osmanlı Devleti'nin her alanda modernlesme çabasının en önemli ayağını ilköğretim alanındaki yenilik çalısmaları olusturur. Bu dönemde yapılan reformlar, Türkiye cumhuriyeti döneminde de devam etmistir. Halkın eğitimi sorunu ele alınmıs, eğitim alanında, sosyal hayatın düzenlenmesinde birçok reform yapılmıstır. Türkiye Cumhuriyeti devleti'nin hedefleri arasında buluna, ?muasır medeniyet seviyesine ulasma? hedefi doğrultusunda, sehirlisi ve köylüsü ülkenin kalkındırılması için el ele vermistir. Ekonomik anlamda ülkenin kalkınması için köylünün üretime katılması sağlanmıstır. Köylünün eğitim seviyesinin yükseltilmesi için halka hizmet edecek ?Halk Evleri? kurulmustur. Yapılan bu çalısmada, reformların gerçeklesmesinde halka yönelmenin etkileri ortaya konulmaya çalısılmıs, bu etkilerin ülkenin ilerlemesine katkıları ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
In Ottomon Empire, on passing from medrese education to modern education, a lot of changes and newness were done. In this thesis, these changes and were searched. The studies which are connection with education, as modern and its effects to Republic Term and the role of folk?s education were searched, too. The newnessesin primary education area are the most important study to be modern in Ottoman Empire. The reforms in this term which continue in Turkish Republic Term. The education of folk was searched and a lot of too reforms were done in cultural, education area and in ordering of life. One of aims of Turkish Republic is toy oin forces with peasants and citizens for making process of country, their aim sentence is ?to reach Modern Civilization Level? It is provided that peasant joined to production forbeing of country in ekonomical area. For this aim, folk houses were fonuded which will service to folk for in creasing the education level of folk. At done is studies, it is arised to be effects of tending to folk when reform is reali sed and the adding of the effects. Were dealed withon processing of country.