Türk kamu yönetiminde yeni bir model olarak üst kurullar
Regulatory boards as an new model for Turkish public administration
  1. Tez No: 210624
  2. Yazar: YILMAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSA EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
?lk ortaya çıktıkları ülke olan Amerika Birlesik Devletleri'nde kökleri 1800'lerin sonlarına kadar gitmekte olan üst kurullar, Dünyanın birçok yerinde yasanan çok kapsamlı değisim ve dönüsümlere bağlı olarak, temel hak ve özgürlükler ile piyasa mekanizmalarının daha düzenli isleyisini sağlama ve güvence altına alma amacıyla son dönemde ülkelerin kamu yönetimlerinde yerlerini alamayan baslamıstır. Kamunun tekel olarak yürüttüğü hizmetlerin özellestirmeler sonucu piyasaya açılması, piyasanın rekabet sartlarının ve altyapı, finans gibi hassas sektörlerde iktisadi faaliyetlerin düzenlenmesi gereği devletin piyasa üzerindeki rolünün yeniden tanımlanmasına ve bu alanda yeni yapıların ortaya çıkmasına yol açmıs, birçok ülke bu islevi yerine getirmek üzere Dünyada basarılı örnekleri görülen Kurulları olusturma yoluna gitmistir. Ülkelerin siyasi, iktisadi ve sosyal sistemlerine, devlet örgütlenmesine ve toplum yapısına bağlı olarak farklı sekiller alan anacak idari ve mali özerkliği ve yeni örgütsel yapılanmaları ile geleneksel idari hiyerarsik yapılanma dısında yer alan üst kurullar Türk kamu yönetiminde devletin düzenleyici kapasitesini siyasi etkilerden uzak, daha etkili kılmak amacıyla olusturulmustur. Gerek olusturulmalarına etki eden sebepler ve gerekse kuruluslarının stratejik ve bütüncül bir yaklasım çerçevesinde gerçeklesmemis olması nedeniyle; görevleri, yetkileri, idari yapılanmaları, karar alma süreçleri, bütçeleri, bağımsızlıkları ve nihayetinde hesap verebilirlikleri konusunda üst kurullar ekseninde baslangıçta yasanan yoğun tartısmaların bu gün yerini daha çok siyasal iktidarla olan iliskilerine, hesap verebilirliklerine ve performanslarına bıraktığı görülmektedir. Türkiye'de üst kurul tecrübelerinin henüz bu kurumlara yönelik beklentileri karsılayacak düzeyde olmadığı söylenebilir. Ancak üst kurulların basarılarında, sergileyecekleri performansları kadar, siyasi kurumların, yetkili oldukları alanlardaki piyasa aktörlerinin ve diğer bürokratik kesimlerin bu kurumlara karsı takınacakları tavır ve kabullenme düzeyleri de etkili olmaktadır. ?dari ve mali bağımsızlığa sahip olmaları, kurul olusumlarında siyasi yaklasımlardan uzak olarak liyakatin ön plana çıkması, bu kurumlara olan süpheci yaklasımların yerini güvene bırakabilmesi ve diğer bürokratik kesimlerden destek görebilmesi üst kurulları kendi alanlarında daha basarılı kılacaktır. Dünyada ulastığı seviye bakımından Türkiye'de üst kurulların yeri ve konumunun belirlenmesi, kurulların olusumu, gelisimi, yapısal ve islevsel özelliklerinin incelenmesi ve en önemlisi bu kurullar ekseninde cereyan eden bazı tartısmaların çözümlenmesi üst kurullar sistemin gelistirilmesine ve performans düzeylerinin iyilestirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalısmanın ilgili yazın ve görece kısa sayılabilecek deneyimleri ısığında, Türkiye'deki Üst Kurul sisteminin etkili ve etkin isleyisine yönelik iyilestirmelere hizmet etmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The independent public authorities which dates back to the end of 1800?s in the United States of America, have occupied an important place in the public administrations of the countries resulted from the transformation and change waves in the most part of the world. That was due to an attempt to achieve a balance between fundamental rights & freedoms and market mechanisms. Privatization of public services which had been delivered by the state monopoly necessitated redefinition of the role of the State on the free competition of market which ultimately led to emergence of new administrative structures. Most of the governments opted out establishment of regulatory independent authorities after some successful examples were seen in the international arena. Structure of public regulatory authorities demonstrated various forms depending on political, economic and social systems of the regarded country; however, they all necessarily have administrative and financial autonomy as well as new organization structure which are out of traditional hierarchical system. Based on these facts, Turkish public regulatory authorities have been established in order to accomplish an efficient and politically independent public management system. Due to the lack of a holistic framework as well as disappearance of the reasons on which their introduction were based; some debates have started recently on their responsibilities, authorities, administrative structures, their budgets, their independence and finally their accountability. Today, these debates have concentrated on their relation with political power, their accountability and their performance. It can be argued that, Turkish public regulatory authorities experience is not sufficient enough as to meet the expectation from these structures, However, it should be admitted that the approach and level of adoption by the political institutions, market players and bureaucratic elites have also important determinants for the success of these authorities. Due to their financial and administrative autonomy, emergence of personal capabilities instead of nepotic preferences are indispensable requirement for these authorities to attain the desired esteem and trust and gaining support from other bureaucratic circles. If these goals are achieved, the success of the regulatory authorities will be guaranteed. Defining the position and place of the regulatory agencies in comparison with their international counterparts, their establishment procedures, their development, scrutinizing their structural and functional traits and more importantly, analysis?s of some debates took place on the axis of these agencies will contribute to the development of regulatory agency system and improve their performance level. It is hoped that this study would serve to the effective and efficient work of regulatory agencies in Turkey, in the light of relatively short experiences and scarce literature work.