Teknoloji politikalarının ekonomik büyümedeki önemi
Important on economic growth of technology policies
  1. Tez No: 210640
  2. Yazar: MUSA CİVAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmada teknoloji yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi arastırılmaktadır. Teknoloji yatırımları olarak konsolide bütçe içinde eğitim harcamalarının payı, yükseköğretim okullasma oranı, verilen patent sayıları kullanılmıs, bağımlı değisken olarak da Türkiye'nin 1983-2003 yılları arası büyüme rakamları kullanılmıstır. Önce değiskenler arasında korelasyon iliskisi test edilmis, daha sonra da birim kök testi ve akabinde regresyon analizi VAR (Vector Auto-Regression) analizi, Granger Causality testi, ?mpulse Response analizi yapılmıstır. Yapılan testlerde ve analizlerde değiskenler arasında kesin bir iliskinin olduğu söylenemez. Yinede teorik açıdan birbirleriyle iliskili olan bu değiskenler gecikmeli olarak birbirlerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
?n this work the effect of the technological investment on the economical growth is studied. Proportion of educational spending, high schooling and patent figjUNEures are used for consolidated budget an technological investment and the figures of growth in 1983-2003 in Turkey are used an dependent variable first the correlation of factors was tested then unit root test and finally regression analyze, granger causalty test, impulse response analyze are used it can nat be said that there are relation between the variables in the tests and analyzes. Yet, the variables which related each other teorytically affect each other delayedly.