Stratejik yönetim düşüncesine pozisyon okulunun katkısı
The contribution of position school on strategic management thinking
- Tez No: 210641
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yönetim bilimleri duvarının son tuğlası olarak değerlendirebileceğimiz stratejik yönetim alanı, özellikle 1980'lerden günümüze hızla gelisim göstermis ve alana yapılan düsünsel katkılarla derinlikli bir niteliğe bürünmüstür. Michael E. Porter alanın en önde gelen isimlerinden biri olarak değerlendirilmektedir ve sunmus olduğu çerçeve strateji literatürünün önde gelen referans kaynaklarından biri olmustur. Çalısmamızda, neredeyse tüm strateji yazınında kendisine atıf yapılan Porter'ın katkısının özgünlüğü tartısılmaya çalısılmıstır. Aynı zamanda bu katkının alanın bilimsellesmesi sürecindeki konumu belirlenmistir. Bu bağlamada, sadece Porter'ın düsüncelerini ele almak yerine, kendisinden önceki ve sonraki dönemler de dikkate alınmak suretiyle bütüncül bir bakısla çalısmamızın sorunsalına yanıt aranmıstır. ?nceleme sonucunda, Porter kendi düsüncelerinin arka planında kendisinden önce var olan kuram ve kavramları yeniden ele alarak, kendi modeli içerisinde baska bir kimliğe soktuğu görülmüstür. Gerek planlama okulunun görüsleri, gerek Harvard Ekolünün etkisi, gerekse endüstriyel organizasyon kuramının varsayımları Porter'ın çerçevesinde yer bulmus ancak hiçbir görüs olduğu gibi alınarak muhafaza edilmeden, kendi düsünsel iddiaları ısığında yeniden sekillenmistir. Bu bağlamda Porter'ın katkısı özgün bir katkı olarak düsünülmektedir. Kendisine getirilen elestiriler nedeniyle alanda düsünsel tartısma zeminin de zenginlesmesini sağlayarak, alanın bilimsellesmesi yönünde de önemli bir katkı sunmustur.
Özet (Çeviri)
The strategic management discipline which can be described as the ?last brick of the management sciences wall? has been fascinatingly fast in terms of development trend as well as becoming more scholar with several contributions made by several thinkers. Michael E. Porter is considered as one of the leading profiles of the discipline and has become one of the most cited references in the field. In this study, the contribution of Porter who was cited in almost every academic research in the field is being assessed. At the same time it is tried to spot this contribution and it?s position in the process of scientification of the discipline. In this context, it was not only aimed at clarifying the Porter?s thoughts as a literature review but also justifying the Porter?s framework as a means of a phase in the strategic thinking and this analysis is an attempt to answer the research problematic of this study. As a result of the analysis made, it is seen that Porter evaluated the prior researches? contribution to the area and built up his own way of thinking and understanding strategic issues. Either planning school?s or industrial organisation school?s thoughts were considered and these thoughts have been transformed in the light of his ideas. To summarise, Porter has been contributing the discipline by founding a critical atmosphere and this has helped the sicentification and sophistication of the strategic management field.