21. yy' da hız kavramı
The consept of speed in 21. century
  1. Tez No: 210652
  2. Yazar: NERGİZ AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAYRİYE KOÇ BAŞARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hız kavramı, güçlü bir ilişkilendirmeye açık, anlam bakımından çok yönlü bir ifadedir. Oluşumları, sahip olunanın yeniliğini, gelişmişliğini vurgular. Bu bütünlük içinde hız, insanın bir sonrasını çabuklaştıran ve geride kalanlarıyla öncelik veren güçtür. Hız kavramının yer aldığı tüm açıklamalar hep bir sonrayı, dönüşümü ve gücü dile getirir. Peşi sıra giden oluşumlar hızla olduğunda gelecek görünür hale gelmeye başlamıştır artık. Hıza sahip olunması demek zamana sahip olmayı getirir beraberinde. Zamanı durma noktasına getirmek, hız kavramıyla olasıdır. Hız ne kadar yüksekse zamanda o kadar dondurulmuştur. İnsan zamanın içinde yoğun olarak ilerlerken birbiriyle etkileşimi devamı etkin kılar. Bu etkileşim ve ortaya konan yenilikler bütünlük içinde değerlendirilir, kullanılır. Bireysel buluşlar, icatlar kitlelere ulaşır tüm dünyayı saran çoklu bir boyut getirir. Dünyanın bütününü etkileyen hız gerçeği gücü anlatmaktadır. Yüzyıllardan bu yana süren insanın doğa karşısındaki duruşu bilinmeyeni arama çabası hızla birlikte sürmektedir. Ortaya konan tüm gerçekler bir sonraki arayışa ışık tutar. İnsanlığı bir sonraya taşıyan hem kendi içinde hem de doğa karşısında baskın bir güç oluşturan hız sürecidir. İnsanın tarihi kadar eski olan hız tutkusu sonsuz gibi görünen hayatı nasıl değiştireceği bilinmez ancak ?hız çağı? olarak adlandırılan bu yüzyılda zamanı yakalamak gittikçe güçleşmektedir. Bu çalışmanın problemi, 21.yy' da etkin olan hızın geçmişten bugüne tarihsel süreç içerisinde hayatı ve sanatı nasıl etkilediğinin araştırılmasıyla ortaya konmuştur. Araştırma da, ilk insandan günümüze gelene kadar hız kavramının insanı nasıl etkilediği ve etkilenmenin hayattaki karşılığı olan gelişmelere nasıl yansıdığı irdelenmiştir.Tekerleğin bulunuşu, Endüstri Devrimi, Bilgi-İletişim Süreci ve günümüz Dijital Çağ olarak adlandırılan sürece kadar insanın hız tutkusunun sanata etkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda bu çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür: a) Hız kavramının tanımlarıyla birlikte, bu kavramın insan hayatında neden olduğu değişimler ve getirdiği etkiler neler olmuştur? b) Hız ve zaman kavramının hayatımıza etkisi ve bu kavramların arasındaki ilişkiler nelerdir? c) Hız kavramının sanat sürecinde, sanat ve sanatçı ile nasıl ilişkilendirilmesi gerekmektedir? Hızın yaşamda artmasıyla değişen dünya düzeni nasıl değişmiştir ? d) Hız kavramı ve sanatın birlikte yorumlanmasına hangi nedenlerden dolayı ihtiyaç duyulmuştur? e) Hız kavramının özellikle 21. yy'da sanata etkisi nasıl olmuştur? Bu sorulara cevap ararken kaynak taramasıyla birlikte konu ile ilgili olan araştırmalar özellikle incelenmiştir.Bu bağlamda yapılan çalışma sonucunda, hız kavramının insanlık tarihini nasıl etkilediği ve etkilemekte olduğu sanat süreci içinde değerlendirilmiştir. Sanatın sürekliliği ve akışı, zaman içerisinde yaşamın kendisiyle paralel bir gelişim sergiler. Bu paralellik hızla değişen dünya düzeninin dönüm noktalarından biri olan Endüstri Devrimi'nin etkileriyle ele alınmış 21.yy' da ki örneklerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of power is a term possible to strong relations which has multi meanings. It emphasizes new forms, freshness and improvement. Thus, speed is a power of accelerating our next step and enabling support from the past. All explanations of speed tell us the next step, recycling and power. If the following forms occur with speed, future will begin to be apparent then. Possesing speed means controlling time as well. Taking time to the finish point is possible with the help of speed. The more the speed is, the more time is stopped. While man travels through time,he also continues to interact with each other. These interaction and improvements are considered and used as a whole. Personal inventions reach a massive crowd and enable a multiple format surrounding the world. The reality of speed, which affects the whole world, expresses power. Over the centuries, the position of man against nature and the effort to discover the unknown go along with speed. All the reality put forth sheds light to the following process. It is the process of speed that carries humanity to the next step which composes an internal and external power against nature. The passion of speed ?as old as mankind- isn?t known how to change life, but it is getting harder to catch time in this ?speed age?. The problem of this case is, to put forth how speed-dominant in 21st century- affected life and art in the historical process. In this study, it was researched how speed affected mankind in the human history and how it was reflected in life. From the invention of tyre, Industrial Revolution, Info-interaction Process to Digital Period the effect of speed passion on art is handled. In this context, the aims of this study could be listed as following: a) What are the changes and effects of ?speed? in human life? b) What is the relationship between time and speed, and what are the effects on our lives? c) How speed should be related to art and artist in the process of art? How did the system of world change due to the rise in speed? d) What are the reasons of dealing art together with speed? e) How ?speed? affected art, especially in the 21st century? While looking for answers of these questions, the studies related to this subject are especially researched. At the end of the study, it was researched in the process of art how the concept of speed has affected human history so far. The continuity and flow of art present a paralel development with the life itself. This parallelism has been handled with the effects of Industrial Revolution, which is one of the turning points of world system and completed with the samples of 21st century.