Boksta ayak dansının müsabaka sonucuna etkisi
The effect of dancing on foot to the result of boxing games
  1. Tez No: 210657
  2. Yazar: MEHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalısmada boksörlerin ayak danslarının müsabaka sırasında vurduklarıyla aldıkları yumruk sayılarının etkinlikleri ortaya konuldu. Çalısmanın kapsamı 2006 yılı faaliyet programı içinde yer alan Atatürk Kupası Minikler Ferdi Boks Sampiyonası 20-25 Haziran 2006 tarihleri arasında Sakarya da gerçeklesmistir. Müsabakalarda, 20.06.1993 ve bu tarihten sonra doganlar ile 1994-1995 dogumlu sporcularda 11-13 yas grubunda, 20.06.1991 ve bu tarihten sonra doganlar ile 20.06.1993 tarihinden önce dogan sporcular 13-15 yas grubunda yarısmalara katılan sporcularla sınırlandırılmıstır. Maçlar: 11-13 YAS GRUBU; 31-32,5-34-35,5-37-38,5-40-41,5-43-44,5-46-48-50-52-54-56-59-62 ve 65 Kg. larda 1'er dakikadan 3 raut, 13-15 YAS GRUBU; 38,5-40-41,5-43-44,5-46-48-50-52-54- 56-59-62-65-68 ve 72 Kg. larda 1,5 dakikadan 3 raunt üzerinden gerçeklesmistir.(www.turkboks.gov.tr,2006). Boks müsabakaları önce kayıt altına alınmıs daha sonrada videodan izlenerek veri toplanmıstır. Böylece boksörlerin aldıkları ve vurdukları yumruklar üzerinden sonuca ulasılmaya çalısıldı. Çalısmamıza 115 boksör dahil edilmis, bu boksörlerden ayakta dans edenlerin 102 sporcu, ayakta dans etmeyenlerden ise 13 sporcu müsabakalarını galibiyetle bitirmistir. Elde edilen veriler spss ortamına aktarılarak yüzde dagılımları, çapraz tablo ve ki-karelerine bakarak yorumlanmıstır. Tablo III ün ki-kare degeri incelendiginde 0,00 anlamlıkta oldugu bulunmustur Sonuç olarak boksörlerin ayak danslarının etkili yumruk almasına ve aldıkları yumrukların etkisiz ve az oldukları tespit edilmistir. Böylece sporcuları antrenman esnasında teknik egitimine baglı olarak ayak dansı çalısmalarına çok önem verilmesi geregi ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
In that survey , we tried to figure out the effect of the punches to the results between hte boxers who are dancing or foot or not. This survey involves the activities happened in Ataturk Cup Juniors Box Championship of Turkey held in 20-25 July 2006. In the games boxers were selected among them who were born after 20.06.1991 and before 20.06.1993 and they were classified as the group of 13-15 years old. The other group were selected among them who were born after 20.06.1993 and 1994-1995 and these were categorised as the group of 11-13 years old. Games; THE GROUP OF THE 11-13 YEARS OLD; 31-32,5-34-35,5-37-38,5-40-41,5-43-44,5-46-48- 50-52-54-56-59-62 and 65 kg. 3 raunds per one minute, THE GROUP OF 13-15 YEARS OLD; 38,5- 40-41,5-43-44,5-46-48-50-52-54-56-59-62-65-68 and 72 kg. 3 raunds per one and half minute. Firs of half, the games were recorded then informations were gathered by watching them again. By that way, the result are obtained by counting the punches of the boxers which they get and hit to the other side. In our survey 115 boxers are included and among these boxers 102 dancing boxers won the game and only 13 boxers of the other group who were not dancing won the game. Then, these datas were interpreted by transfering them into SPSS with their distribution of percentages, multiple tables and chi-scuares. When chi-scuare of table 3 was examined, it has been significant to 0,00. Consequently, boxers dancing on foot during the game prevents them from getting effective punches. Meanwhile according to our survey, if they get punches while dancing on foot, they are weaker and less effective compered with the others. Thus , during the trainings of the boxers, trainers should be dependet on technical basis and arrange the exercises related to these facts.