M. Gaznevi'nin El-Kavi'l-Kudsi adlı eserinin fıkıh usulü bölümünün tahkik ve değerlendirmesi
The edition critique and the evaluation of the chapter Usulü'l Fiqh in Gaznawi's El-Hawi'l Qudsi
- Tez No: 210665
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURTEZA BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Hukuk, Biography, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Klasik eserler diye adlandırdığımız çalısmaların önemli bir bölümü yazmalar halinde bulunmaktadır. Geçmiste bir ilmi gelenek çerçevesinde kaleme alınan bu eserlerin bugün islenerek güncellemesinin yapılması -yeni bilgi- üretmenin temel sartlarındandır. Bundan dolayı yazma eser çalısmak, geçmise ait bir sorumluluğu yerine getirmenin yanı sıra gelecekteki ilmi çalısmaların sıhhati ve sürekliliği için önemlidir. Çalısmamız Fıkıh usulünde oldukça önemli bir yere sahip olan Debusi'nin Takvimü'l Edille'sinin muhatasarı niteliğinde olan Havi'l Kudsî adlı eserin usulü'l fıkıh bölümünü konu edinmektedir. Bu mütevazı çalısma, fıkıh usulü çalısmalarına ve yazma eserlerin gün ısığına çıkarmaya küçükte olsa bir katkı sağlama amacı gütmektedir. Çalısmanın konusu, amacı, çalısmada uygulanan yöntem ve arastırmalar giris kısmında verilmistir. Eserin müellifine nispetinin sıhhatinin çesitli açılardan sorgulanması, mevcut nüshalarda ve biyografik kaynaklardaki bilgilerin karsılastırılması ve Havî'l Kudsî'nin mevcut nüshaları hakkında bilgi eserin birinci bölümünü olusturmaktadır. Tezimizin ikinci bölümünü el- Havî'l Kudsî'nin genel olarak içeriğinin, sistematiğinin ortaya konulması ve fıkıh usûlü bölümünün muhtevasının akli ve seri deliller çerçevesinde değerlendirilmesinden olusmaktadır. Bu çerçevede müellifin basta Debûsî olmak üzere Serahsi ve Pezdevî gibi usul alimlerinin eserleriyle karsılastırılarak farklılıkları tesbit edilmeye çalısılmıstır. Havî'l Kudsî'nin fıkıh usûlü bölümünün tahkikli metni ise çalısmamızın üçüncü bölümünü olusturmaktadır. Üçüncü bölüm ise, fıkıh usûlü konuları, ser'i deliller esas alınarak,müellifin konuları ele alısı, eserin sistematiği, kavramların açıklanması, Debûsi ile karsılastırılması yer yerde genel Hanefi söylemdeki yerinin tespit edilmesi seklinde kaleme alınmıstır. Tahkikli metni hazırlanırken diğer tahkik çalısmaları dikkate alınarak bir usul tayin edilmistir. Nüshalar, Arapça harflerle bulundukları kütüphanelere göre rumuz verilmis, nüshalar arası farklılıklar dip notlarda gösterilmistir. Metin içinde yer alan ayet ve hadislerin bulundukları yerler tespit edilerek, ayetler metin içinde, hadis kaynakları dipnotlarda gösterilmislerdir. Tez içerisinde tahkikli metin değerlendirme bölümünün devamı olarak gösterilmis ancak Arapça metinler sağdan basladığı için tezin son kısmına koyularak sayfa numaraları yeniden verilmistir.
Özet (Çeviri)
An important part of the works called as classıcal works is in the form of manuscripts. One of the basic conditions to produce new knowledge is to up-date the manuscripts written in the science based traditional frame at the past. So studying the manuscripts is so crucial for producing strong and continual scientific works in the future along with carrying out the responsibility belonging to the past. Our thesis is about the chapter usulu?l fıqh of Havi?l Qudsi which is in a sense the summary of Debusi?s Taqwimu?l Edille, having an important place in Islamic law. This work has a modest contribution for coming the manuscripts to light. The subject, aim, method and researches of this thesis has been given at the introduction. The book if belongs to the author was studied and the knowledges in the available copies of the book and the biographical sources were compared, also the information about the available copies of Hawi?l Qudsi has been studied at the first chapter of our thesis. The edition critique of the chapter `usulu?l fiqh? in Hawi?l Qudsi has been at the second chapter of our thesis. At the third part, the topics studied are the author?s method to consider the issues, the systematic of the work, explanation of the concepts based on Usulu?l Fiqh and Legal (Shar?i) proofs and also, the ideas of the author has been compared with Debusi?s, Sarahsi?s and Pazdawi?s ideasand the book?s position in the hanafi sect has been studied at this chapter. When we prepare the edition critique text, a method has been determined by taking other edition critique works into consideration. The copies has been shown to the library in which they are, within arabic letter, and also differences among the copies has been shown at footnotes. The places of the verses and the hadiths in the text has been determined and the verses within the text, the hadiths? sources at the footnotes have been shown in our study.