Kur'ân'dan olup olmadığı iddia edilen bazı sûre ve âyetlerle ilgili rivayetlerin tahlili
The analysis of the rumors about some of the verses and sura that are claimed not to be in the Quran
- Tez No: 210726
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'ân'dan olup olmadıgı iddia edilen bazı sure ve ayetlerle ilgili rivayetleri inceledigimiz bu çalısma bir giris, bes bölüm ve sonuç kısmından olusmaktadır. Konuyla ilgili genel bir çerçeve çizdigimiz giris kısmından sonra birinci bölümde recm ayeti ile ilgili rivayetleri, ikinci bölümde Garânik Kıssası ile ilgili rivayetleri, üçüncü bölümde Felak, Nâs ve Fatiha suresi ile ilgili rivayetleri, dördüncü bölümde iki vadi dolusu mala sahip olma ile ilgili rivayetleri, besinci bölümde ise on defa süt emme ile ilgili rivayetleri inceledik. Sonuç kısmında ise söz konusu rivayetler ile ilgili vardıgımız sonuçları sunduk.
Özet (Çeviri)
This study, in which we have investigated the rumors about some of the verses and sura that are claimed not to be in the Quran, is consisted of an introduction, five chapters, and a conclusion part. After the introduction part in which we have drawn a general frame about the subject, we have analyzed in the first chapter the rumors about the recm verse, in the second chapter the rumors about the tale of Garanik, in the third chapter the rumors the Felak, Nas and Fatiha suras. In the fourth chapter the rumors about having goods full of two valleys, in the fifth chapter the rumors sucking ten times.In the conclusion part, we heve presented the results of the above mentioned rumors.