Türk basınında dini tartışmalar (23 temmuz 1908 - 31 mart 1909)
The discbssions related to religion in Turkish press (23 july 1908 - 31 march 1909)
  1. Tez No: 210739
  2. Yazar: RUKİYE MACİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
II. Meşrutiyet Dönemi siyasî olarak iç ve dış olayların baskısı altında kalmış, peşpeşe gelen savaşlar Osmanlı ülkesini küçültmüştür. Yabancıların müdahaleleriyle bağımsızlık tehlikeye girmiş ve bu durumdan kurtulmak için bir çok fikir öne sürülmüştür. Garpçılık, Türkçülük, İslamcılık, Osmanlıcılık ve Sosyalizm dönemin etkili fikir hareketleridir. Partileşmeler ve gruplaşmalar artarak ortaya çıkmış, bunlardan İttihad ve Terakki Partisi iktidarda kalmaya çalışmış bu nedenle özgürlük ortamı zayıflamıştır. II. Meşrutiyet öncesi baskı döneminde görüşler açıkça ortaya konamazken, Meşrutiyetin ilanı ile birlikte bir çok gazete ve dergi yayınlanmaya başlamıştır. Volkan, Serbestî, Tanin, Sırat-ı Müstakim ve Beyanü'l-Hak gibi dönemin en çok tiraj yapan yayınları çeşitli gruplar ve akımları temsil ederek insanların sözcüsü olmuşlardır. II. Meşrutiyet Dönemi, getirdiği özgürlük ortamı yanında kararsızlık, şaşkınlık ve bocalamanın da yaşandığı bir dönem olmuştur. Yayın dünyasında her türlü konu tartışılmıştır. Dînî konularda yoğun fikrî üretimler, haftalarca süren yazı dizileri ve bir çok mesele ile ilgi tartışmalar yaşanmıştır. Kadın, kadının kimliği, kadının çalışması, Kavmiyetçilik, İslamcılık, Garpçılık gibi konuların yanında tiyatrolar, resim ve heykel gibi meseleler de tartışma konusu olmuştur. Bu özgür ortam 31 Mart olaylarına kadar sürmüş daha sonra tekrar yasaklar dönemi başlamıştır. II. Meşrutiyet Döneminde tartışılan dînî konular bugün de tartışılmakta ve etkileri devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The term of The Second Meşrutiyet was under the pressure of some inner and outer events and the wars which occured consecutively narrowed the Ottoman borders. With the interference of the aliens, indeperdence of otoman Empire endangered. In order to getr id of this diffucult condition, many ideas were suggested. Some of this term?s effective ideas were Westernism, Turkism, İslamism, Ottomanism and Socialism. Partisanship and different groups started to be seen and increase in the course of time. One of them, the Party of Ittihad and Terakki attemped to maintain in the power, so the liberty enviranment weakened. In the pressure term before The Second Meşrutiyet, the ideas weren?t able to be expressed frankly, but with the announcement of The Second Meşrutiyet many magazines and newspapers started to be published. Some publications like Volkan, Serbestî, Tanin, Sırat-ı Müstakim and Beyanü?l-Hak, were the most sold ones and they were representing the different groups and trends. The term of The Second Meşrutiyet pravided freedom in many parts of life but it also braught bewilderment, hesitation and falter to people. Every kind of subject was discussed in publication settings. There were seen intensive intnsive intellectual productions related to religion and then these ideas were discussed over weeks and weeks. Beside the issues about woman ?like her identity and working-, islamism, Westernism, racialishism, the issues about theatres, painting and statuette were also between the subjects discussed. This liberty environment lasted until the Event of 31 st March. Then the term of prahibitions started again. The subjects related to religion which were discussedin the term of The Secaond Meşrutiyet are stil being dissussed and their effects are stil lasting today.