Sınıf örgütünde yabancılaşma
Alienation in class organization
- Tez No: 210738
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Toplumsal yapının içinde yer alan her örgütte oldugu gibi sınıf örgütünde de yabancılasma vardır ve tamamen ortadan kaldırılması olanaklı degildir. Önemli olan yasanılan/hissedilen yabancılasmanın düzeyidir. Yüksek düzeyde yasanması, sınıf örgütünün iseyisini tehdit etmekte; saglıklı biçimde islevini yerine getirmesini engellemektedir. Geçmiste pek çok düsünürün, bilim adamının üzerinde durdugu yabancılasma olgusu; gerek yapısının karmasık ve degisken olusu, gerekse her arastırmacının ona yükledigi anlamın farklılık göstermesi gibi nedenlerle ortak bir anlayıs çerçevesine yerlestirilememistir. Dolayısıyla üzerinde konsensus saglanmıs bir yabancılasma tanımı yoktur. Aynı durum, yabancılasma olgusunun sınıf örgütü düzleminde ele alınmasında da söz konusudur. Tanım konusunda ortak bir anlayısın gelistirilememesi; sınıf örgütünde yabancılasma sorunsalının kaynakları, yansımaları ve çözüm önerileri noktalarında bir belirsizlik dogurmustur. Bütün bunlara, sınıfı belli bir sürede derslerin islendigi, efrafı duvarlarla çevrili bir yapı olarak ele alan görüsün yanlıslıkları da eklenince sorun daha da büyümektedir. Böyle bir fotograf, durumu içinden çıkılmaz, karmasık bir hâle sokmustur. Bu arastırma ile bu kaygıları elden geldigince azaltmak, belirsizlikleri gidermek üzere; sınıf örgütünde yabancılasma olgusunun tanımı ve kapsamı, nedenleri, yasanma biçimleri ve nasıl önlenebilecegi/azaltılabilecegi konularını açıklıga kavusturmak amaçlanmıstır. Sınıf örgütünde yabancılasma olgusu, bireysel ve psikolojik bir olgu olmakla beraber aynı zamanda toplumsal bir olgudur. Bu baglamda sınıf örgütünde yabancılasma, sınıf yöneticisinin/ögretmenin veya isgörenin/ögrencinin kendi özünden, ürettiklerinden, dogal ve toplumsal çevresinden koparak onların egemenligi altına girmesi; kendini yalnız, zayıf ve çaresiz hissederek sınıftan soyutlanması hâlidir. Yabancılasma, örgütsel bir yapı olarak sınıfta iç ve dıs olmak üzere pek çok faktörden etkilenmektedir. Dıs (çevresel) faktörler bürokratik yapı (genel yönetim ve merkez örgütü, egitim müdürlügü, okul yönetimi), aile, kitle iletisim araçları ve II akran gruplarıdır. ç (örgütsel faktörler ise sınıf yönetimi anlayısı, sınıfın fiziksel yeterligi ve çalısma kosulları (sınıfın büyüklügü, estetik, gürültü, yerlesim düzeni, aydınlatma), bilgi akısı-iletisim, isbölümü, ekonomik-teknolojik ve kültürel yapıdır. Bütün bu faktörlerin niceligi ve niteligi, sınıf örgütünde yabancılasmayı ve düzeyini belirlemektedir. Sınıf örgütünde yabancılasmanın güçsüzlük, anlamsızlık, anomi, yalıtılmıslık ve kendine yabancılasma olmak üzere bes temel yasanma biçimi vardır. Bu boyutlar, sınıf örgütü üyelerinin psiko-sosyal özelliklerine göre, her üyede farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı boyutlar kimi ögrencilerde yogun biçimde yasanırken, kimi ögrencilerde daha alt düzeyde yasanabilmektedir. Yabancılasmanın önlenmesine iliskin literatür incelendiginde bunun olanaklı olmadıgı, ancak hafifletilebilecegi vurguları ile karsılasılmaktadır. Her sınıf örgütünde var olabilecek yabancılasmanın, ancak azaltılması veya kontrol altına alınması söz konusu olabilir. Bunun için çesitli yol ve tekniklerle birlikte, sınıf örgütünde yönetim süreci asamalarının etkili biçimde isletilmesi de bir baska yol olabilir.
Özet (Çeviri)
There is alienation in class organization, just like all the structures within society. And this problem is hardly possible to eliminate. The most important aspect in this sense is the level of the felt or endured alienation. Having a life of high rank threatens the functioning class organization, thus preventing it from operating healthily. The phenomenon of alienation, on which many thinkers and scientists focused in the past, has not been settled within a certain framework due to many reasons such as having a complex and varying structure and the investigator?s imposing different meaning to this phenomenon. Therefore there is no consensus about the definition of alienation. The same situation is also valid while handling the mentioned phenomenon at the class level. That a common insight of alienation does not exist has brought about vagueness in its reflections and solution proposals. The problem even gets bigger when the misconceptions of the view that deals with class as a four wall structure in which lessons are covered are added. Such a picture indicates a subtle, complex situation which cannot be solved easily. With this study, in order to eliminate the vagueness and reduce worries about it; the definition, scope, causes of the phenomenon how it is gone through and how it can be reduced or prevented are aimed to be clarified. The phenomenon of alienation in class organization is individual and psychological. In addition to this, it is social. In this context, alienation in class organization is some kind of an abstraction that emerges when the class manager/ teacher or worker/student get away from their natural and social environment, his/her essence and his/her productions. The ones getting out of this class body feel isolated and poor. Alienation in organizational class structure is affected by many exterior and interior factors. Exterior (environmental) factors are bureaucratic structure (general management and central organization, ministry of education, school management), family, mass communication devices and fellow groups. Interior (organizational) ones are the physical capability of the class, working conditions (the size of the class, aesthetics, noise, settlement style, illumination), flow of information and communication, cooperation and cultural structure. All these features? quality and quantity determine the alienation in class organization and its level. There are five types of enduring alienation in class organization. These are powerlessness, nothingness, anonymity, isolation and estrangement to one?s own self. These situations may differ in every individual according to the psychosocial characteristics of every individual. Some are observed to be intensely affected by these, while others are affected in lower levels. When the literature about the prevention of alienation is examined, it is seen that this is not possible but it can be relieved. The possible alienation in every class organization can only be reduced and controlled. For this, in addition to various methods and techniques, another way can be the effective management of administrative processes in class organization.