Sivas ve Tokat Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki keman öğrencilerine uygulanan keman başlangıç yöntemlerinin Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde uygulanan keman başlangıç yöntemleriyle karşılaştırılması
The comparison of violin beginning methods applied to students in Tokat and Sivas Anatolian high school of fine arts with violin beginning methods applied in ankara anatolian high school of fine arts
- Tez No: 210742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu arastırmanın amacı, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde uygulanan keman eğitiminde, eğitimcilerin görüslerine göre, keman baslangıç öğretim yöntemlerini karsılastırmak; bu yöntemlerin keman eğitiminde ne ölçüde uygulandığını saptamaktır. Bu arastırmada Tokat, Sivas ve Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde uygulanan keman baslangıç öğretim yöntemleri incelenmis ve ilgili okullarda kullanılan keman baslangıç öğretim yöntemleri birbirleriyle karsılastırılmıstır. Arastırma için gerekli olan veriler, kaynak taraması ve anket teknikleri yolu ile elde edilmistir. Kaynak taramasında; konu ile ilgili kitaplar, bilimsel yazılar ve tezler incelenmis; internetten de kaynak tarama kapsamında yararlanılmıstır. Anket çalısması Tokat, Sivas ve Ankara Anadolu Güzel sanatlar Lisesi keman eğitimcilerine uygulanmıstır. Arastırma durum saptamasına yönelik olup betimsel bir çalısmadır. Sonuç olarak her üç ildeki Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde uygulanmakta olan keman eğitimi baslangıç yöntemlerinin birbiriyle benzeyen ve farklı olan taraflarının olduğu ortaya çıkmıstır. Ankara, Sivas ve Tokat Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi keman eğitimcilerinin öğrencilerine uyguladıkları keman baslangıç öğretim yöntemlerinin uzman görüslerine ve daha önceden gelistirilmis olan keman baslangıç yöntemi ölçeklerine uygun olduğu anlasılmıstır. Bu iki ilde uygulanan baslangıç yöntemiyle, Ankara'da uygulanan baslangıç yöntemleri arasında benzer ve farklı olan taraflar tespit edilmistir. ANAHTAR KEL?MELER: Keman eğitimi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve Keman Baslangıç Öğretim Yöntemleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare educational methods in beginning of violin education according to educators? perspectives and to find out how much they are applied. In this study, educational methods in beginning of violin education in Tokat, Sivas and Ankara Anatolian High School of Fine Arts were investigated and these methods were compared with each other. The data gathered was obtained from searched sources and survey. While searching, related books, scientific works and thesis were studied, and also the internet was used for searching. The questionnaire has been applied to violin educators in Tokat, Sivas and Ankara Anatolian High School of Fine Arts. The survey is a descriptive study inteded for establishing the case. As a result, it is seen that there are similar and different aspects in methods of beginning violin education in all of these three schools. The violin beginning teaching methods which the violin educators in Ankara, sivas and Tokat Anatolian High Scholl of Fine Arts have applied to their students are appropriate to the authorities opinions and previausly developed violin beginning methods scales. If has been determined that there are similar and different aspects in beginning methods applied in these two cities and Ankara. KEY WORDS: Violin education, Anatolian High Scholl of Fine Arts and Violin Beginning Teaching Methods