Güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören öğrencilerin piyanoda etkili çalışma durumları
The status of efficient piano practices of the students studying in the fine arts high school
- Tez No: 433880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar Liselerinde (GSL) öğrenim gören öğrencilerin piyanoda etkili çalışma durumlarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda araştırmada, GSL'nde öğrenim gören 12. sınıf öğrencilerin piyanoda etkili çalışma sürecinde; (1) temel piyano tekniklerine uygun çalma boyutu, (2) teknik açıdan doğru çalma boyutu, (3) kuramsal konuları dikkate alarak çalma boyutu, (4) artikülasyonları doğru çalma boyutu, (5) müzik biçimlerini dikkate alarak çalma boyutu, (6) müziksel ifadeye dikkat ederek çalma boyutu hakkında bilgi sahibi olma durumları ve bu boyutlara özen gösterme düzeyleri tespit edilmiştir. Araştırma tarama modelinde, betimsel nitelikte bir alan araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesinde yer alan 12 farklı ilin GSL 12. sınıflarında öğrenim gören (Aksaray, Ankara, Çankırı Selahattin İnal, Eskişehir Atatürk, Kayseri Feyziye Memduh Güpgüpoğlu, Karaman, Kırıkkale, Konya Çimento, Niğde, Sivas Muzaffer Sarı Sözen, Tokat ve Yozgat Nida Tüfekçi, Kırşehir Neşet Ertaş GSL) 132 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada çalışma grubunun tamamına ulaşılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Formun 1. bölümünde kişisel bilgiler, 2. bölümünde ise GSL öğrencilerinin bireysel piyano çalışma süreçlerine yönelik 40 soru yer almaktadır. Söz konusu anket formu oluşturulurken kaynak tarama yöntemine başvurulmuş, kaynak taraması sonucu elde edilen sorular uzman görüşüne sunulmuş, uzman görüşü doğrultusunda son düzeltmeler yapılarak anket formuna son şekli verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS - 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda GSL'de öğrenim gören öğrencilerin piyanoda etkili çalışma durumuna yönelik; temel piyano tekniklerine uygun çalma boyutuna çoğunlukla büyük ölçüde, teknik açıdan doğru çalma boyutuna çoğunlukla büyük ölçüde, kuramsal konuları dikkate alarak çalma boyutuna çoğunlukla büyük ölçüde, artikülasyonları doğru çalma boyutuna çoğunlukla büyük ölçüde, müzik biçimlerini dikkate alarak çalma boyutuna çoğunlukla orta derecede, müziksel ifadeye dikkat ederek çalma boyutuna çoğunlukla büyük ölçüde özen göstererek çalıştıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to reveal the status of the efficient piano practice of the students who study at the Fine Arts High School (GSL). Accordingly in this study, in the process of efficient piano practice of the 12th grade students who study in Fine Arts High School (GSL); (1) the dimension of proper playing in accordance with the basic techniques, (2) the playing correctly from technical aspect, (3) the dimension of playing by considering the theoretical subjects, (4) the dimension of the correct playing of the articulations, (5) the dimension of playing by considering the musical forms (6) the status of being informed about paying attention to the musical expressions and the levels of caring to these dimensions have been determined. The study is descriptive qualified field research in a survey model. The 132 students from 12th grade from the Fine Arts High Schools in 2015-2016 education-training year which are located in the 12 various provinces of Central Anatolia (Aksaray, Ankara, Çankırı Selahattin İnal, Eskişehir Atatürk, Kayseri Feyziye Memduh Güpgüpoğlu, Karaman, Kırıkkale, Konya Çimento, Niğde, Sivas Muzaffer Sarı Sözen, Tokat and Yozgat Nida Tüfekçi, Kırşehir Neşet Ertaş Fine Arts High Schools) compose the target population of the study. The entire target population has been reached in this study. The data in the study have been obtained via questionnaire form which is generated by the researcher. There is personal information in the 1st Chapter of the Form, and in the 2nd Chapter of the Form, there are 40 questions regarding the individual study time of the Fine Arts High School (GSL) students. The relevant questionnaire has been subjected to the adopted source survey method, the questions which were acquired as a result of literature review have been consulted in expert's opinion, in consequence of experts' view by making final revisions, the questionnaire has been finalized. The obtained data have been analyzed by using SPSS-20 packaged program. In line with the study findings with respect to the status of efficient practice on piano of the Fine Arts High School students care to the dimensions of playing as to the basic piano techniques to a great extent, to the dimensions of playing correct in terms of technical aspects mostly to a great extent, to the dimensions of playing by considering the theoretical subjects mostly to a great extent, to the dimensions of playing the articulations correctly to a great extent, to the dimensions of playing by considering the musical forms mostly moderately, to the dimensions of playing by caring to the musical expression mostly to a great extent have been inferred.