Askeri bando çalgılarının, çalgılama tekniklerine uygun olarak incelenmesi ve Claude Debussy'nin Children's Corner adlı piyano eserinin askeri bando çalgılama tekniklerine uygun olarak orkestrasyonunun yapılması
Analyze of the musical instruments of military band with harmony to the orchestration tecniques and the realization of the orchestration of Claude Debussy's piano work titled as Children's Corner by fitting to the military band orchestration techniqu
  1. Tez No: 210743
  2. Yazar: YASİN HANÖNÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERVER ACİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı Armoni Orkestrası için eser yazmak isteyen besteci adayları ve bestecilere kaynak oluşturacak nitelikte bir ?çalgı bilgisi? rehberi olmasıdır. ?Armoni Orkestrası Çalgı Bilgisi? kaynakları kolay ulaşılabilen kaynaklar olma özelliği taşımamaktadır. Bu sebeple, öncelikle bu çalışmanın kendisi böyle bir kaynak olması arzusu ile hazırlanmıştır. Tezin ilk yarısında Armoni Orkestrası Çalgılarının tanımları ve sıralanışları detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu tanımlarda çalgıların, teknik kapasiteleri ve karakteristik özelliklerine değinilmiştir. Tezin sonunda ise ilk yarıda anlatılan bilgiler ışığında, Claude Debussy'nin orijinalini piyano için bestelediği Children's Corner başlıklı piyano albümünün Armoni Orkestrası için çalgılaması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tezin ilk yarısında, çalgıların tanıtımı sırasında sunulan nota örnekleri, direkt olarak tezin Ekler bölümünde yapılan orkestrasyondan verilmiştir.Bu eserin çalgılaması Armoni Orkestrası için yapılan ilk çalgılama olma özelliği ve önemini taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Armoni Orkestrası, Orkestrasyon, Çalgılama, Çalgı Bilgisi, Orkestra, Bando.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to become an guide to the composer candidates and composers who want to compose for the Military Band. The resources of Military Band instrumantation knowledge are not reachable easily. So, this study is prepared with this purpose. In the first half of the study, the instrumants of the Military Orchestra are represanted in detail. In this details, cepabilities and characteristics of the instruments are subjected. At the end of the study, within the knowledge of instrumantation, the orchestration of Claude Debussy?s Children?s Corner what is composed orginally for the piano is realized. And, the notation examples of the instrumants are given from this orchestration. This is the firs orchestration of this work for the Military Band Orchestra. KEYWORDS : Military Band Orchestra, Orchestration, Instrumentation, Orchestra, Military Band.