Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikaları ve bu politikaların 2001 şubat krizine etkileri (1995-2006)
Effects of the exchange rate politicies applied in Turkey on the economical crisis of february-2001 (1995-2006)
- Tez No: 210741
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir ülke parasının degerinin belirlenmesinde döviz kuru rejimi önemlidir. Bu yüzden bir ekonomide döviz kuru rejimi tercih edilecekken, kur rejiminin avantaj ve dezavantajları, ülke ekonomisinin içinde bulundugu kosullarda göz önüne alınarak iyice tahlil edilmelidir. Döviz kuru politikaları hükümetlerin uluslar arası ödemelerini belli bir düzende gerçeklestirmek amacıyla dıs ödeme dengesini etkilemek için kullanılmasının yanı sıra ülke içi ekonomi politikalarının da önemli belirleyicilerindendir. Zira yasanan finansal krizlerin bir çogu kur politikalarındaki istikrarsızlıktan kaynaklanırken, krizleri asmanın yolu da yine uygun kur politikalarının belirlenmesinden geçmektedir. Türkiye'de, cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar, agırlıklı olarak uzun süre devam eden sabit kur rejimleri ve politikaları uygulanmıstır. Ancak 1980 yılı Türkiye ekonomisi için bir dönüm noktası olmus ve içe dönük bir ekonomiden dısa dönük bir ekonomi geçilmeye baslanmıstır. Bunun sonucu olarak da gerçekçi kur ve gerçekçi fiyat uygulanmaya çalısılmıstır. Türkiye de 90'lı yıllardan sonra kur politikalarının yanlıslıgından ve ekonomik istikrarsızlıgın döviz arz ve talebini etkilemesinden kaynaklanan ciddi krizler yasamıstır. lk iki krizden sonra yanlıs politikalar ile krizin etkisi ortadan kaldırılamamıs ancak son krizin ardından uygulanan kur politikaları ile ekonomik istikrar saglanmaya baslanmıstır. Kasım 2000'de yasanan ve ardından Subatta patlak veren krizlerin nedenleri arasında, döviz kurlarındaki oynaklıgın ve bilhassa TL'nin asırı degerlenmesinin etkisi büyüktür. Nitekim Subat 2001 krizinden sonra da TCMB'nın ilk tepkisi kur rejiminin degistirilerek dalgalı kur sistemine geçildiginin açıklamak olmustur. Krizden sonraki yıllarda uygulanan kur politikalarında da temel düsünce ekonomiyi sarsacak boyutta bir durum gelismedigi müddetçe kurlara müdahale etmemek olmustur. TCMB 2002'den sonra programlarında döviz alım ve satım ihalelerini açıklamıs ve istisnalar dısında programlara baglı kalmıstır.
Özet (Çeviri)
Exchange regime is an important factor in determining the value of a country?s currency. There fore when the Exchange regime is prefered the advantages and the disadvantages should be analysied well, considering the conditions that the economy of country is in. Exchange policies are used go regulize international payments of the governments to effect the foreign balance of payments but also it?s are of the important determinar of internal economy policies. Although most of the financial collapases are caused by unstability of currency policies, the way to overcome the collapses depend on suitable curreney. Fixed currency regimes and policies re mostly applied in Turkey from the beginning of the republician period to present. But the year of 1980 had been a milestone fort he Turkish economy and it?s integration to global economies, has been increased. As a result, Exchange rates has been cletermined depending an the international markets. After 90?s serious collapses were faced due to wrong Exchange policies collapses, the effects caudınt have removedbut after the last collapse by using the Exchange policies, economic stability is started to be provided. The unstability of the Exchange rates and particularly over valued. TL are among the main reasans of the collapses faced in November 2000 and then in February. There fare the first reaction of TCMB (Turkish Central Bank) was to change the exchange regime and to announce the floating exchange rate. The main idea of the Exchange policies used after the economic collapse is not to interfere to currency regime as long as a situation occurs that will rock the economy. Turkish Central Bank has announced it?s exchange bids in it?s programmes and it has sticked with it?s programmers apart from exceptions after 2002.