Trabzon ilinin pazarlanabilirliği üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 210765
  2. Yazar: ERSİN BURNAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pazarlama, geçen zaman içerisinde önemi sürekli artan bir alan olmustur. 21.yüzyılın baslarında bulundugumuz su yıllarda, imajla satıs yapılabildigini görmekteyiz. nsanların zihninde iyi yer etmek, iyi mal yada hizmet üretmekle esdeger olmaya basladı. Aynı iki mamul arasından, sizin zihninizde hangisi daha iyi yer etmis ise onu tercih ediyorsunuz. Sehir pazarlaması ise, bir kentin tüm boyutlarıyla hedef kitlesinde bulunan bütün grupların zihninde kendi imajını yaratmasıdır. Bunun için planlı programlı pazarlama faaliyetlerinin yapılması gerekmektedir. Trabzon ili, dogal kaynakları, kültür yapısı ve köklü tarihiyle, günümüze kadar kendi kendini pazarlamıstır. Planlı ve programlı bir çalısmayla tanıtımı yapılmamıstır. Bu çalısmada, öncelikle pazarlama hakkında ön bilgilere yer verilmistir. Sehir pazarlaması ve marka sehir kavramları öz olarak açıklanmaya çalısılmıstır. Daha sonra, Trabzon ilinde pazarlanabilir varlıklar nelerdir, bunlar ayrıntılı bir sekilde incelenmistir. Son bölümde, sehrin nasıl pazarlanması gerektigi açıklanmaya çalısılmıstır. Sonuç olarak, planlı bir sekilde pazarlanan Trabzon ilinin elde edecegi kazanımlar açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
Marketing has gradually been a crucial department in last period. In 21st century, at the first period of this time we notice one able to do selling by reputation forming a power place in human?s mind equals to producing a good product and giving service. You can prefer your choice between the two products with you form a place in your mind. As far to the city marketing, it is to produce far a city in target group and also in all groups? mind with the whole aspects. The activating of planned marketing regularly is compulsory to do. The city of Trabzon has been marketing itself with its natural sources, cultural construction and fundamental history up to now. Planned and programmed description has never been done. In this study, the introductory information was firstly given. The city marketing and brand city concepts have fundamentally been explained. Then, it has been given information as to which products might be marketed in details in Trabzon. In the last part, the information about how the city will be marketed was given. In conclusion, it was explained that what the city of Trabzon will gain by planned marketing.