An experimental study on enhancing critical thinking through a literature-based critical thinking programme in the department of english language and literature at Karadeniz Technical University
Karadeniz Teknik Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde edebiyat tabanlı eleştirel düşünce programıyla eleştirel düşüncenin geliştirilmesi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 210764
  2. Yazar: NAZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ŞAHİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalısma Karadeniz Teknik Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı edebiyat derslerindeki elestirel düsünce ortamını edebiyat tabanlı elestirel düsünce programıyla gelistirmek üzere yapılmıstır. Bu baglamda çalısma bölümdeki edebiyat derslerinde elestirel düsüncenin ne kadar vurgulandıgını ortaya çıkarmayı da hedeflemistir. Çalısmanın örneklem grubunu ngiliz Edebiyatına Giris dersini alan 47 birinci sınıf ögrencisi ve Edebi Elestiri dersini alan 34 son sınıf ögrencisi olmak üzere iki deney grubu olusturmustur. Ön çalısma olarak sözü geçen edebiyat derslerinde elestirel düsüncenin ne kadar vurgulandıgını belirlemek için veriler ögrenci anketi, ögretmen mülakatı, gözlem ve Cornell Elestirel Düsünce Testi yoluyla toplanmıstır. Var olan elestirel düsünce ortamı hakkında bilgi edinildikten sonra, tek gruplu ön test-son test modeli çerçevesinde iki deney grubu da yedi hafta boyunca edebiyat tabanlı elestirel düsünce programına tabi tutulmustur. Uygulamadan sonra ön ve son elestirel düsünce puanları arasında fark olup olmadıgını ögrenmek üzere ögrencilere tekrar Cornell Elestirel Düsünce Testi verilmistir. Ayrıca, ögrencilerin ve ögretmenlerin edebiyat tabanlı elestirel düsünce programı hakkındaki düsüncelerini ögrenmek üzere her iki gruptaki ögrencilere anket verilmis ve yine her iki dersin ögretmeniyle mülakat yapılmıstır. Ön çalısmanın sonuçları bölümdeki edebiyat derslerinde elestirel düsüncenin gelistirilmesi gerektigini göstermistir. Çıkan sonuçla baglantılı olarak deney gruplarında edebiyat tabanlı elestirel düsünce programı uygulanmıs ve uygulama sonucunda her iki deney grubunun da ön ve son test elestirel düsünce puanları arasında anlamlı fark oldugu görülmüstür. Uygulama sonrası yapılan ögrenci anketi ve ögretmen mülakat sonuçları hem ögrencilerin hem de ögretmenlerin uygulanan elestirel düsünce programı hakkında çok olumu düsündüklerini göstermistir. Ögrenciler program çerçevesindeki etkinliklerin çok özgün olduklarını ve kendilerini düsünmeye sevk edip yeni düsünceler üretmelerine ortam sagladıklarını ve edebiyat derslerini daha eglenceli hale getirdiklerini belirtmislerdir. Ögretmenler ise elestirel düsünce etkinliklerinin ögrencilerin derse olan ilgilerini ve dolayısıyla derse katılımlarını artırdıgını ve böylelikle derslerini daha ögrenci merkezli hale getirdiklerini vurgulayıp, etkinliklerin edebiyat ögretimini daha etkin kıldıklarını belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to improve the present critical thinking situation in literature courses in the Department of English Language and Literature at Karadeniz Technical University through a literature- based critical thinking programme. Accordingly, the study also attempted to find out the critical thinking situation in literature courses in the department. Two experimental groups; namely, 47 freshman attending the Introduction to English Literature course and 34 senior attending the Literary Criticism course consisted of the sample group of the study. To identify the present critical thinking situation in the mentioned literature courses, the data were collected through a pre-student questionnaire, a pre-instructor interview, observation and the Cornell Critical Thinking Test (pre-test). After learning about the current critical situation, one group pre-test ?post- test design was implemented in which two experimental groups were exposed to a literature-based critical thinking programme for seven weeks. After the implementation, the students were again tested by the Cornell Critical Thinking Test (post-test) to see if there was a difference between their pre and post critical thinking scores. Moreover, to learn about students? and instructors? reflections on the literature-based critical thinking programme, a post- student questionnaire was administered to the students and a post- instructor interview was conducted in which the instructors of the experimental groups were asked about their insights into the implemented critical thinking activities. The results of the preliminary study reflected that the current critical thinking situation in literature courses should be improved in the department. Accordingly, a literature-based critical thinking program was implemented in the experimental groups after which a significant difference was found between the pre-test and post-test critical thinking scores of both experimental groups. Furthermore, post-student questionnaire and postinstructor interview revealed that both students and instructors had very positive ideas about the implemented critical thinking programme. The students expressed that the activities were original and thought-provoking that gave them a chance to produce new ideas and made literature courses more enjoyable. The instructors reflected that the critical thinking activities raised students? interest in the courses and thereby increased the class participation that turned their classrooms into a more student-centered atmosphere and the literature instruction into a more active process.