İbrahim B. Hamza el-Edirnevî ve Câmi'u'l-envâr adlı tefsirindeki metodu
Ibrahim b. hamza el-edirnevî and the method of câmi'u'l-envâr
  1. Tez No: 210769
  2. Yazar: SELİM ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kur'ân-ı Kerim Allah kelâmı olan kutsal bir kitaptır. Bu yüzden vahyin baslangıcından buyana hakkında pek çok arastırma yapılmıstır. Yapılan bu arastırmaların ortak amacı, Kur'ân-ıKerim'in mana ve maksadının anlasılması ve ortaya konmasıdır. Tefsir ilmi ile ugrasanmüfessirler, bu amaç için gayret gösteren kimselerdir.brahim b. Hamza el-Edirnevî'de Kur'ân-ı Kerim'i kendi asrında ve sonraki dönemlerdeyasayan insanların anlayabilecegi sade bir üslup ile tefsir eden müfessirlerden biridir.Çalısmamız bir giris ve üç ana bölümden olusmaktadır.Giris bölümünde, kısaca tefsir çalısmalarının vahyin baslangıcından itibaren geçirdigiasamalar üzerinde durulmus, bu arastırmanın amaç ve önemine deginilmistir.Birinci bölümde, el-Edirnevî'nin yasadıgı çevrenin siyasî, ilmî ve kültürel durumu ilehayatı hakkında bilgi verilmistir.kinci bölümde, müellifin tefsiri ve genel özellikleri hakkında bilgi verilmistir.Üçüncü bölümde ise, müfessirin kendine özgü tefsir yöntemleri ortaya konmustur. Bununiçin, öncelikle tefsir kaynakları hakkında arastırmalar yapılmıs ve bu arastırmalar ısıgındatefsiri bastan sona kadar titizlikle okunmustur. Bunun sonucunda tefsirinde hem rivâyet hemde dirâyet metotlarını birlikte kullandıgı görülmüstür.Sonuç ve degerlendirme bölümünde ise, bu çalısmamız sonucunda ulasılan neticeler veönemli görülen noktalar vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The Holy Koran is the book that words of Allah. So it is made a lot of study about it sincefirst day of the inspiration. The common goal of these studies expose aming and meaning ofthe Holy Koran. Commentators are persons who work on commentary science.Edirnevî was olso from commentators to the Holy Koran with a simple style tounderstanding by peoples of his century and following periods of time.Our study consists of one introdiction and three main chapters.In the introdiction we shortly indicated the phases which the studies of commentary sincefirst day of the inspration and it had been refered the aim and importence of these study.In the chapter one, ıt had been informed that the political, scientific and cultural structureof which he had lived in and the life of brahim b. Hamza el- Edirnevî.In the chapter two, it had been informed Edirnevî?s book of commentary a generalspeciality.In the chapter three, it had been discovered his own method of Koranic interpretation.With this aim it had been made, first of all, researches about of Edirnevî?s sources ofcommentary. And the commentary of Edirnevî had been read fastitiously from beginning toend in the light of this researches made. As a result ıt had been discerned that Edirnevîemployed both of the methods together in his commentary.n the conclusion and asssesment part it had been emphasized the reults attained from ourstudy and the main points it had been considered to be important.