A classroom experiment on story-based teaching with young learners with a focus on vocabulary retention and students' reflections
Hikaye tabanlı öğretim yoluyla çocuklara yabancı dil öğretimi, kelime öğrenme ve hatırlama düzeyine etkisi ve öğrencilerin bu deneyim hakkındaki düşünceleri
  1. Tez No: 210770
  2. Yazar: ÖNER SOLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın konusu, hikâye tabanlı ders ve normal ders gören çocukların kelime bilgi puanlarını karşılaştırarak onların kelime öğrenimlerinde anlamlı bir fark olup olmadığını görmek ve öğrencilerin hikâye tabanlı öğretim konusundaki tepkilerini bulmaktı. Bu çalışma için örneklem grubu uygunluk ölçütüne göre seçilen ve kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılan 32 ilköğretim okulu öğrencisinden oluşmuştur. Üç haftalık uygulama boyunca, kontrol grubu her zamanki normal İngilizce derslerini görmeye devam ederken deneysel grup hikâye tabanlı ders görmüştür. Veriler kaynak taramaya dayalı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kelime testleri, anket ve mülakat yoluyla toplanmıştır ve bu veri toplama araçları iki dil öğretmeni ve bir akademisyen tarafından incelenmiştir. Benzer olarak, veri analizi de her iki dersin de bir dereceye kadar anlaşılır olduğunu göstermiştir. Ne var ki, bulgular hikâye tabanlı öğretimin öğrencilerin öğrenim davranışlarını etkileyen duyuşsal faktörleri daha çok dikkate aldığını doğrulamıştır. Çalışmanın sonuçları, normal dersin ve hikâye tabanlı dersin öğrencilerin kelime kazanımları ve kelime hatırlama düzeyleri üzerindeki etkisinin benzer olduğunu göstermiştir. Mülakat bulguları, başarı olarak daha zayıf olan öğrencilerin normal derste yanlış yapma korkusuyla sessiz kaldıkları ama hikâye tabanlı derste başarısızlık korkusu olmaksızın içinde bulundukları grubun bir üyesi olarak davrandıkları yönündeki eğilime işaret etmiştir. Diğer taraftan, daha başarılı öğrenciler ise hikâye tabanlı derste daha iyi hissetmekle beraber, `duyuşsal filtre'lerinin her iki derste de düşük olduğunu belirtiler. Hem öğrencilerin tepkileri hem de araştırmacının gözlemleri hikâye tabanlı dersin en göze batan unsurunun bu tür dersin sağladığı öğrenme zevki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The concern of the present study was to see whether there was significant difference between vocabulary learning of young learners instructed through story-based and mainstream lessons by comparing their vocabulary knowledge scores, and to find out students? reflection on story-based lessons. The sample group for this study consisted of 32 primary school students chosen out of convenience and divided into two as control and experimental groups. During the treatment of three weeks, experimental group was instructed through story-based English lessons while the control group received their usual mainstream English lessons. After the piloting work, data were collected through vocabulary tests, questionnaire, and interviews that were developed by the researcher based on the literature reviewed. Results of the study revealed that both story-based lessons and the mainstream lessons had comparable effects on vocabulary attainment and vocabulary retention of the students. Similarly, analysis of the data also revealed that both lessons were comprehensible to some extent. However, findings confirmed that story-based teaching much more catered for affective factors that influence learning behaviour of the students. Evidence from the interviews indicated a tendency for low achievers to stay silent because of anxiety of failure in the mainstream but to act as a member of the group without any fear of failure in the story-based lessons. On the other hand, high achievers expressed to have low affective filters in both lessons in addition to feeling better in story-based lessons. Both the reflections of students and systematic observations of the researcher confirmed that the most outstanding element of story-based lessons was the enjoyment of learning that this type of lesson provided.