Konut finansmanı sistemi ve Türkiye uygulaması
The housing finance system and Turkey practice
  1. Tez No: 210768
  2. Yazar: SEMRA BANK
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Konut sahipliği geçmişten günümüze dek her birey için önem arz eden bir unsur olmuştur. Konut sahipliği oranı ise, ekonomik koşullar ve bireylerin gelir düzeylerine bağlı olarak ülkelere göre farklılaşmıştır. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki konut sektörü, yıllar öncesinden yapılan müdahalelerle kurumsal bir yapıya sahip olmuştur. Bu yapı dahilinde konut alımını kredi verenlerle finanse etmek isteyen alıcılar, uzun vadeli konut kredilerine sahip olmakta ve krediler gayrimenkul mülkiyeti ile teminatlandırılmaktadırlar. Türkiye'de mevcut durumda konut finansmanı büyük çoğunlukla kurumsal kaynaklı değildir. Bankalar tarafından kullandırılan konut kredileri hacmi son yıllarda artmış olmakla birlikte diğer ülkelerle kıyaslandığında düşük düzeyde kalmaktadır. Konut sektörünün kurumsal bir yapıda oluşturulamamasının nedeni, makro ekonomik dengelerin yıllardır sistem için uygun olmamasıydı. Ancak son yıllarda ekonomide gerçekleşen olumlu gelişmeler, konut sektörüne hareketlilik kazandırmış ve konut finansmanı sisteminin oluşumunu gündeme getirmiştir. Sözkonusu sistemle birlikte düşük ve orta gelirli aileler de konut finansmanını gerçekleştirebilecek ve mevcut konut kredileri hacmi artacaktır. Ayrıca, ipotek kredilerinin havuzlanması ile oluşturulan ipoteğe dayalı yatırım araçlarının satılacağı ikincil bir ipotek piyasasının oluşumuyla sisteme daima fon temin edilecektir. `Konut Finansmanı Sistemi ve Türkiye Uygulaması' adını taşıyan bu tez çalışmasındaki amaç; Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da uygulanmakta olan konut finansmanı sistemini tarafları açısından incelemek ve sistemin Türkiye'de oluşumu amacıyla hazırlanan kanun tasarısı taslağına ilişkin bilgiler vermektir.
Özet (Çeviri)
Homeownership has been an important factor for every person since past. The rate of homeownership has differentiated relative to general economic activities and people?s income level. Especially, the countries which developed housing sector have an institutional framework owing to their interferences in this sector in the past. In this structure, borrowers who need financing to purchase a home with lenders have long-term home loans and the loans are secured by real estate property. Housing finance in Turkey hasn?t an institutional framework. In recent years, the volume of the housing loans of the Turkish banking has increased ,but it is lower than other countries. Because the national parameters had negative changes, housing sector hasn?t had institutional framework. Therefore, because of the recent positive economic developments, housing sector has the increasing trend in housing loans and for this reason, it is essential to constitute the housing finance system in Turkey. The families whose incomes are low and moderate levels will realized housing finance owing to this system and the volume of the present housing loans will increase. Furthermore, because of constituting a secondary mortgage market in which mortgage backed securities which will be created by pooling mortgage loans will be sold, the funds will be always assuranced to the system. The aim of this thesis titled ?The Housing Finance System and Turkey Practice? is to examine housing finance systems in USA and Europe and to provide information about the draft of law which is about constituting the housing finance system in Turkey.