Süreç muhasebesi ve bir üretim işletmesinde uygulanması
Troughput accounting andan application of itin a production firm
- Tez No: 210821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir maliyet muhasebesi sisteminin en önemli amacı, karar vermek için yeterli verilerisağlamaktır. Fakat, klasik maliyet muhasebesi karar vermek için geçerli olan verilerisağlamakta yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, geçerli veri/bilgi gereksiniminikarşılamak için alternatif sistemler geliştirilmektedir. Bu alternatif sistemlerden biri desüreç muhasebesidir. Süreç muhasebesi, Goldratt'ın ?Hedef? adlı iş romanıylapopülerleştirilmiş olan kısıtlar teorisine dayalı bir yönetim muhasebesi yöntemidir.Süreç muhasebesi yöntemi kısaca; mamul maliyetlerinin hesaplanmasında sadece direktmadde maliyetlerini dikkate alan ve bunun dışında kalan bütün üretim maliyetlerini(direkt işçilik ve genel üretim maliyetleri) dönem gideri ya da faaliyet gideri olarakkabul eden maliyetleme yöntemidir. Süreç muhasebesi yöntemi kullanıldığında,geleneksel maliyetleme yöntemlerine göre maliyetler daha basit hesaplanmakta ve dahakolay anlaşılmaktadır. Ayrıca süreç muhasebesi yöntemine göre yöneticiler sadecesatışlar üzerine konsantre olmakta ve böylece stok için değil de satmak için üretimyapılması sağlanmaktadır. Bu çalışmada, maliyet ve yönetim muhasebesi bakımındanyeni bir konu olan süreç muhasebesi yönteminin açıklanması ve yöntemin işleyişininuygulamalı olarak gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bununla birlikte tezin amacı süreçmuhasebesi ve geleneksel yönetsel muhasebe yaklaşımları arasındaki temel farklılıklarımukayese etmek ve süreç muhasebesi uygulamasını geleneksel ve güncel muhasebeyaklaşımlarına bütünleştirmenin şeklini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Providing relevant information for decision making is the most important objective of acost accounting system. But, traditional cost accounting systems have often failed toprovide relevant information for managerial decision making. Therefore, newalternative systems have been developed to meet relevant information requirement. Oneof the alternative systems is Throughput Accounting. Throughput accounting is themanagement accounting system based on the theory of constraints, which becomepopularized by Goldratt?s business novel ?The Goal?. Shortly, throughput accountingmethod can be defined as a costing method which use only direct material costs incalculating product costs and treats all costs except these (direct labor and overhead) asperiod costs or operating costs. By using throughput accounting method, product costsare simplier to calculate and easier to understand then traditional cost methods. Also,managers using this method, focuses on sales and that is produce to sell neither thanstocks. The aim of this study is to explain the throughput accounting method which is anew subject in cost and management accounting and to demonstrate the case of themethod. In addition, the purpose of thesis is to compare the core differences betweenthroughput accounting and traditional managerial accounting approaches and to arguethe forms of integrating throughput accounting application into traditional and actualaccounting approaches.