1990-2002 yılları arasındaki ekonomik krizlerin Türk ekonomik sistemine etkileri
The effect of economic crisis during the years of 1990-2002 in Turkey economy
- Tez No: 210844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
1980'li yıllar boyunca küresellesme hız kazanmıs, bu durum ekonomik kriz kavramını önemlibir konu haline getirmistir. Gelismekte olan bir çok ülkenin ekonomik ve finansal yapılarınınbu açılıma uygun olmadıgından dolayı son yirmi yıldır önemli boyutlara ulasan krizleryasanmıstır.Ekonomik kriz, bir süreçte ani dönüsüm olarak tanımlanabilir. Krizler üretim istihdam vefiyatlar genel seviyesindeki ortaya çıkan ani dalgalanmalardan kaynaklanabilir. Uygulanandöviz kuru nedenleri arasında sayılabilir. Ekonomik krizler ülkeler arasındaki bagların giderekartması nedeniyle sadece krizin yasandıgı ülkeyi degil diger ülke ekonomilerini deetkilemektedir.Türk ekonomisinde, yaklasık son 20-35 yıldır görülen yüksek enflasyon, kamu açıkları, iç vedıs borç miktarındaki artıslara paralel olarak, çesitli dönemlerde ciddi ekonomik krizleryasanmıstır. Türkiye, yaklasık on yılda bir kriz yasmaktadır. Ayrıca dünya ekonomisindeyasanan krizler Türkiye'yi etkilemektedir. Türkiye'de çözülemeyen ekonomik sorunlar,yasanan krizlerin temel unsurlarını olusturmaktadır. Yüksek ve degisken enflasyon, büyümehızındaki dalgalanmalar, cari islemler açıgı, dıs ticaret açıgı, yüksek faiz oranları, kamuaçıgının borçlanmayla finansmanı gibi nedenler Türkiye'de yasanan krizlerin ortak paydasıolarak degerlendirilebilir.Bu çalısmanın amacı 1990-2002 döneminde Türkiye'de ve Dünya'da yasanan krizleriincelemektir. Konu üç bölümde incelenmistir. lk bölümde ekonomik kriz kavramı, krizeiliskin yaklasımlar ve istikrar politikaları incelenmistir. kinci bölümde ise dünyada yasananekonomik krizler ve bu krizlerin Türkiye ekonomisine etkisi incelenmistir. Üçüncü bölümdeilk olarak 1990-2002 döneminde yasanan krizler incelenmistir. Kriz göstergeleri ve DövizPiyasası Baskı Endeksi çerçevesinde yasanan krizler degerlendirilmistir
Özet (Çeviri)
Globalization speeded up during the years of 1980. ın this manner economic crisis to come toimportant matter. Because of economic and financial structure are not suitable forglobalization, the emerging countries have important crisis in the last twenty year.Economic crisis is defined as suddenly transformation in the process. Suddenly change inoutput, employment and prices, Exchange system, political regime are cause of the economiccrisis. Economic crisis is effected to other country economies.In the world economic crisis are also caused econonic crisis. High inflation rate,transformation in output rate, currency overvaluation, fiscal deficits, large current accountdeficits, high interest rate are common problem in the Turkey?s crisis.The aim of this study is to research crisis in the Turkey and word in 1990-2002 period. Thesubject has been considered in three parts. In the first part economic crisis, theory andstabilization policy have been discussed. In the second part, economic crisis in the world andeffect of this crisis in Turkey economy have been discussed. In the third part, economic crisisin Turkey economy in 1990-2002 perod have been discussed. Economic crisis have beendiscussed according to crisis indicators and Exchange Market Pressure indeks.