Avrupa Birliği'nin ortak para kullanımına geçmesi ve Euro'nun Türkiye ekonomisine muhtemel etkileri
Use of Euro in Europan Union countries and its possible influence on Turkish economy
  1. Tez No: 210843
  2. Yazar: YILMAZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYİR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezimizi 4 bölüm halinde incelemeye çalıstık. Birinci bölümde ortak para kullanmafikrinin ortaya çıkısı ve Avrupa Merkez Bankası baslıgı altında Geçmiste Parasal BirlikUygulamalarına örnekler, Parasal Birlik, Parasal Birligin Fayda ve Maliyetleri, OrtakPara Kullanmanın Faydaları, Parasal Birlik ve Maasctriht Antlasması, Avrupa MerkezBankaları Sistemi ve Avrupa Merkez Bankası sistemi seklinde incelenmistir.kinci bölümde ortak para kullanımına geçise iliskin kurumsal düzenlemeler, Euro'yageçis, para birlik üyesi olmayan ülke paraları arasındaki iliski ve Euro-Dolar rekabetiaçısından tek para Euro'ya geçis süreci, Maastricht antlasması kriterlerine uygunluk,euro'nun yürürlüge konulmasına iliskin temel ilkeler, ulusal parların Euro'yadönüstürülmesine iliskin kurallar, euro ve para birligi üyesi olmayan ülke paralarıarasındaki iliski ve döviz kuru mekanizması, euro'nun piyasaya çıkmasıyla birlikteEuro-ABD Doları ile olusan rekabeti açısından analiz edilmektedir.Tezimizin üçüncü bölümünde ortak para uygulamasına geçilmesinde uygulanacakekonomik politikalar ve avrupa birligi üyesi ülkelere ekonomik etkileri baslıgıyla;avrupa birligi üzerindeki ekonomik etkileri, Euro'nun uluslararası etkileri, ekonomik veparasal birligin üçüncü asamasından sonraki gelismeler, euro para biriminin dısperformansı, euro alanı ekonomik politikaları sistemi, euro alanı ülkelerinde genelekonomik görünüm, euro alanı dısındaki ülkeler, ortak para kullanımına geçilmesininsonucu ve euro'nun birlik üyesi ülkelerde saglayacagı olumlu ve olumsuz etkileriirdelenmistir.Tezimizin son bölümünde ise avrupa birliginin ortak para kullanımına geçmesininTürkiye ekonomisine etkileri baslıgıyla, euro'nun Türkiye'nin dıs finansmanpolitikasına etkileri, euro'nun dıs borçlar üzerine etkileri, euro ve türk mali piyasalarınaetkisi, euro'nun türk muhasebe sistemleri ve vergi üzerine etkisi ve euro'nun hukukiaçılara etkisi hakkında kanun biçiminde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation we have studied the topic under four chapters. In the first chapter,under the title of the emerging idea of using a single currency and European CentralBank, Examples of Applications of Monetary Union in the past, Monetary Union,Advantages and Costs of Monetary Union, Advantages of Using a Single Currency,Monetary Union and the Treaty of Maastricht, System of European Central Banks andEuropean Central Bank have been studied.In the second chapter, institutional regulations about changing into a single currency,changing to Euro, the connection with the currencies of non-monetary union members,the transition period for using single currency in terms of Euro-Dollar competition,conformity with the criterias of Treaty of Maastricht, main principles in terms of Euroin effect, regulations in terms of changing national currencies to Euro and foreignexchange mechanism have been analyzed in terms of Euro-USD Dollar competitionwith Euro in effect.In the third chapter of the dissertation, under the title of economical policies to beapplied in changing to single currency and its effects on European Union memberstates, its effect on European Union, International Effects of Euro, the developmentsafter the third stage of the economical and monetary union, foreign performance of themonetary unit of Euro, economical policy system of Euro territories, the generaleconomical view in Euro territories, countries other than Euro territories, the result ofusing single currency and the positive and negative impacts of Euro in member stateshave been examined.In the last chapter of the dissertation, under the title of the effects of using singlecurrency in European Union on Turkish Economy, the effects of Euro on Turkey?sforeign financial policy, the effects of euro on foreign debts, the effects of Euro onTurkish monetary markets, the effects of Euro on Turkish accounting systems and taxand the effects of euro on legal perspectives have been studied.