Impact of Eu enlargement on economic and social cohesion
Avrupa Birligi genislemesinin ekonomik ve sosyal uyuma etkileri
- Tez No: 210845
- Danışmanlar: Y.DOÇ. A. GULGUN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İstatistik, Economics, International Relations, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı genislemenin her sahasının Avrupa Birligi bölgesel politikasındaki etkisini analiz etmektir. Tez genellikle ekonomik potensiyel, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla büyümesi, enflasyon, euro ile ilgili veriler, issizlik, isgücü piyasasına katılım ve bunun sektörel dagılımı, egitim, sosyal koruma, arastırma ve gelistirme harcamaları, altyapı ve patent basvurusu gibi teknolojik performansları da göz önünde bulundurarak üye ülkelerdeki sosyo-ekonomik endekslere odaklanmaktadır. Bu çalısma özel veriler yoluyla farklı ülkelerdeki genel durumu göstermekte ve yeni ve eski üyeler arasında kıyaslama yapmaktadır. Genel degerlendirme olarak Avrupa Birligi genisleme politikası bölgesel politikayı etkisiz hale getirmektedir. Baska bir deyisle, yeni üyelerin AB ye girmesiyle birlikte bölgesel dengesizliklerin üstesinden gelmek zor hale gelmektedir. Bu noktada, genisleme politikası sosyo-ekonomik farklılıkların ana nedenidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the impact of each phase of enlargement on the regional policy of the EU. It mainly focuses on the socio-economic indices like the economic potential, GDP growth, inflation, euro trends, unemployment, labor market participation and its industrial distribution, education, social protection, technological performance by considering research and development expenditures, infrastructure and patents application. This research shows the general situation in various countries through special data and makes a comparison between the new and previous members. The overall assessment is that the enlargement strategy of the EU makes the regional policy ineffective. In other words, it becomes difficult to overcome regional imbalances with the admission of the new comers. In this context, enlargement is the major cause of the rise of socio-economic disparities.