Explorations on monotonicity in social choice theory
Sosyal seçim kuramında monotonluk üzerine bazı incelemeler
  1. Tez No: 210863
  2. Yazar: BATTAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. SEMİH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Maskin'den (1977) dolayı, Maskin-tekd¨uzelik Nash-uygulanabilirlik i¸cin bir gerek ko¸sul olarak bilinmektedir. Sosyal Se¸cim Kuralları'nı Maskin-tekd¨uze olanlar ve olmayanlar olarak sınıflandırdıktan sonra sorulabilecek do?gal bir soru, Maskin-tekd¨uze Sosyal Se¸cim Kuralları'nın tekd¨uzelik derecelerine g¨ore sınıflandırılıp sınıflandırılamayaca?gıdır. Bu ¸calı¸smada, ¨ Oz-Tekd¨uzelik ve Merkez kavramları kullanılarak Maskin-tekd¨uze Sosyal Se¸cim Kuralları tekd¨uzelik derecelerine g¨ore kar¸sıla¸stırılmı¸s ve yine bu kavramlar kullanılarak, Uygulama Kuramı'nın tekd¨uzelik cinsinden yeniden yazılabilece?gi tahminini destekler nitelikte oldu?gunu d¨u¸s¨und¨u?g¨um¨uz yeni bir Nash-uygulanabilirlik karakterizasyonu sunulmu¸stur.
Özet (Çeviri)
Due to Maskin (1977), Maskin-monotonicity is known to be a necessary condition for Nash-implementability. Once one classifies social choice rules as the ones which are Maskin-monotonic and those which are not, a natural question one may ask is whether it is possible to further classify the Maskinmonotonic social choice rules according to how strongly monotonic they are. This study utilizes two key notions , namely self-monotonicity and center, which enable us to compare Maskin-monotonic social choice rules among themselves according to the strength of their monotonicities. Moreover, Nashimplementable two-person social choice rules are now characterized via the notion of center, in line with the conjecture that Implementation Theory can be rewritten in terms of monotonicity