Gülten Akın şiirlerinde kadın duyarlığı
Female sensibility in Gülten Akin's poetry
- Tez No: 210866
- Danışmanlar: PROF. TALÂT HALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gülten Akın, elli yılı aşan şiir serüveniyle Türk Edebiyatının önemli şairleri arasında yer alır. Gülten Akın şiirlerinin, eleştirmenler tarafından üç döneme ayrılarak incelenmesine rağmen, bu dönemler arasındaki ayrımların net olarak ortaya konmaması, bu tezin belirli bir sorunsaldan hareketle yazılmasının temel gerekçesidir. Akın şiirleri incelendiğinde ?kadın? imgesinin öne çıktığı ve bu imgenin Akın şiirlerini dönüştüren bir etkiye sahip olduğu görülür. Akın'ın bir kadın şair olarak şiirlerinde ?kadın? imgesinin öne çıkması, şairin şiirlerinin ?kadın duyarlığı? bağlamında incelenmesini gerektirir. Ataerkil düşüncenin belirlediği toplumsal yapılarda, kadın yazınında önemli ortaklıklar olması, ?edebiyatta kadın duyarlığı? sorunsalının açımlanmasını gerektirir ancak, ?edebiyatta kadın duyarlığı? olarak kavramsallaştırılan ve kadın yazınında ölçüt işlevi görebilecek, sınırları belirlenmiş bir değerlendirme biçiminden söz edilemez. Bu tezde ?kadın duyarlığı? annelik ya da erkek-egemen toplumsal yapıların kadınlar üzerindeki etkileri dışında, kadın şairlerin ideolojileri, toplumsal yapı içinde sergiledikleri bireysel duruşları ve kendilerine rağmen ?kadın? olarak kendilerini hangi düzeyde gerçekleştirebildikleriyle ilişkili olarak ele alınmıştır. Gülten Akın şiirlerindeki ?kadın? imgesinin ve ?kadın duyarlığının? incelenmesini amaçlayan bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şiirde ?kadın duyarlığı? sorunsalı incelenmiş; kadın şairlerin şiirlerinin değerlendirilmesinde önemli bir ölçüt işlevi gören ?kadın duyarlığı? üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, ?korku? ve ?edilginlik? kavramlarının, kadınların yaşamlarındaki rolleri incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, ?kuşatılmışlık? duygusunun Akın şiirlerindeki yansıması ele alınmış; bu bölümde ?kuşatılmışlık? duygusu, ?toplumsal yaşam, evlilik, siyasal sistem, yaşlılık ve din-erkek egemen sistem? şeklinde olmak üzere beş başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considered as one of the leading figures in Turkish Literature, Gülten Akın writes poetry for over 50 years. Although her poetry is classified in three groups by critics, it is my assertion that, basically ?the female sensibility? should be taken as a basis in such classification, and that this notion possesses a determining criteria in understanding her poetry as a whole. Moreover, the concept of ?femaleness? takes precedence over other issues and this concept has a transformative role in her poetry. This leads us to approach her poetry from the point of view of ?female sensibility?. In this thesis, ?the female sensibility? is discussed in relation to females? attempt to meet their needs as women and taking into consideration their beings in the social system and pressures imposed on them through patriarchal society. With a purpose of analyzing ?femaleness? and ?female sensibility? in Gülten Akın?s poetry, this thesis consists of three sections. In the first section, the problematic of ?female sensibility? in women poets in general is examined, emphasizing the notion as an important criteria in analyzing their poems. In the second section of the thesis, it is attempted to find out that ?how the notions of `fear? and `passiveness? affect the lives of women?. In the third section, the feeling of ?being environed? in Gülten Akın?s poetry is commented upon and this feeling of ?being environed? or ?being surrounded? is treated under the following five headings: Social life, marriage, political system, agedness and religious and patriarchal based social system.