Şehrengizler ve Ayine-i Huban-ı Bursa: Bursa Şehrengizlerinde güzeller
Sehrengizes (City Disturbers) And Ayine-i Huban-ı Bursa: Beauties In city Of Bursa
  1. Tez No: 210867
  2. Yazar: EMİNE TUĞCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NURAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezde, Lâmi'i Çelebi'nin Şehr-engiz-i Brusa, İshak Çelebi'nin Şehr-engiz-i Bursa, Çalıkzâde Mehmed Mânî'nin Şehr-engiz-i Bursa ve İsmail Beliğ'in Şehr-engiz-i Cilve-resâ ve Âyîne-i Hûbân-ı Brusa adlı eserlerindeki güzellerin tasviri merkeze alınmıştır. Osmanlı şiir geleneğinde sevgilinin cinsiyeti ve sevgilinin sosyal hayatla olan ilişkisi, bu edebiyatın en çok tartışılan yönlerinden biridir. Şiirlerde tasvir edilen sevgilinin kimi zaman kapalı, kimi zaman da açık göndermelerle genç bir delikanlıyı işaret etmesiyle bu şiirlerin ?homoerotik? bir boyutunun olması, tartışmalara zemin hazırlayan en önemli etkenlerden biridir. Tezde, sevgili dolayımında tasvir edilen meslek sahibi ?mahbûb?ların / oğlanların neden şehrengizlerde daha görünür bir şekilde yer aldıkları ve nasıl tasvir edildikleri incelenmiştir. Çoğunluğu çarşı esnafından olan meslek sahibi bu mahbûbların şehrengizlerde nasıl anlatıldığından yola çıkılarak, meslek gruplarına göre güzellerin tasvirinde kullanılan sembolik anlatımın Osmanlı şiiri içerisinde kendine özgü bir yapı oluşturup oluşturmadığı değerlendirilmiştir. Çoğunlukla mesnevi nazım şekliyle yazılan bu şiirler, hem tür olarak hem de esnafları konu alması bakımından içinde barındırdığı toplumsal hayata ait unsurlarla, Osmanlı edebiyatında farklı ve önemli bir yer tutmuştur. Bu bağlamda somut birer ?kişi? olan bu güzellerin edebî bir metinde nasıl konumlandırıldığı ve güzellerin tasvirlerinden hareketle ortaya çıkan Osmanlı sosyal hayatına yönelik göstergeler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the description of beauties in Şehr-engiz-i Brusa of Lâmi?i Çelebi, Şehr-engiz-i Bursa of İshak Çelebi, Şehr-engiz-i Bursa of Çalıkzâde Mehmed Mânî, Şehr-engiz-i Cilve-resâ and Âyîne-i Hûbân-ı Brusa of İsmail Beliğ. The gender and the social relations of beloved in Ottoman poetry are one of the most controversial issues of this literary tradition. The fact that the beloved described in poems refers either implicitly or explicitly to a young boy adds a ?homoerotic? dimension to them, which lays the groundwork for most important discussions. In this thesis, I analyzed why professional ?mahbûb?s / boys, who are included in the works as ?beloveds?, are more visible in şehrengiz (citydisturber) and how they are described. Through the descriptions in şehrengizes (citydisturber)of these professional mahbûbs, most of whom are craftsmen in the bazaar, it is examined whether metaphors used for the description of each beauty of a different profession constitutes a peculiar pattern. These poems, which are generally written in the form of mesnevi, have a special and significant role in Ottoman literature not only due to its genre, but also due to scenes from social life for having esnaf as theme. How these beauties, who are also real persons, are contextualized in a literary work, and the indications on Ottoman social life, which are obtained via the descriptions of these beauties, are discussed.