Ziya Osman Saba'nın şiirinde ev
The house in Ziya Osman Saba's poetry
  1. Tez No: 210870
  2. Yazar: SERHAT DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Siirlerinde eve büyük yer veren Ziya Osman Saba, birçok elestirmen ve arastırmacı tarafından Türk siirindeki evcil sairler kusağının öncüsü olarak değerlendirilir. Bu tezde, Saba'nın siirindeki ev temasının siirlerdeki baska motiflerle sıkı bir iliski içinde olduğu görülmüs ve bu sebeple ev, ?modernite-gelenek?, ?sığınma ve mutluluk? ve? cinsellik? olmak üzere üç farklı açıdan incelenmeye çalısılmıstır. Öncelikle, siirde evin geleneksel ve modern yasam tarzına, toplumsal ve bireysel plandaki yasam algılayıslarına iliskin ne gibi tercihler sunduğuna bakılmıstır. Bu ilk bölümde, evin hem düz anlamıyla ve hem de metaforlarla modern yasamdan çok geleneksel bir yasantıyı imlediği sonucuna varılmıstır. Siirlerde evin iç ve dıs yapısı, sahip olduğu her türlü esya ve donanımı, evin içinde yasayan aile, komsular, evin bahçesi, çevresi ve kent mekânlarıyla, geleneğin eskimeye yüz tutmus taraflarını öne çıkardığı görülmektedir. ?Ev: Sığınma ve Mutluluk? baslığı altında, sairin eve sığınarak avuntu ve mutluluğu en yoğun biçimde evde duyumsadığı görülmüs ve sairi dısarıdan eve yönelten sebepler irdelenmistir. Nihayetinde, modernitenin toplumsal alanda yarattığı kargasa ve sıkıntının yanı sıra, doğanın tehlikelerinden kaynaklanan ilksel bir sığınma içgüdüsünün bu eğilimi tetiklediği anlasılmıstır. Siirlerde ev ve ailenin daima olumlu anlamlar yüklendiği ve evin bir mutluluk mekânı olarak öne çıktığı görülmektedir. Bu, aynı zamanda Ziya Osman Saba'nın eve yaklasımı açısından bir baska ev sairi Behçet Necatigil'le ayrıldığı noktadır. Son olarak, siirlerde öne çıkan cinsellik algısının hem mekân hem de içindeki aile açısından evle iliskisi sorgulanmıs, bunun sonucunda ise, cinselliğin aile mahremiyeti kavramıyla iç içe olduğu çesitli görüslere de dayanılarak ortaya konulmustur. Öte yandan, Sairin kitaplarına almadığı bazı siirler dısında genellikle cinselliğin bir tür sansürden geçirilerek aktarıldığı, cinselliğin paylasıldığı kisinin ise çoğunlukla siirdeki öznenin karısı olarak düsünüldüğü belirlenmistir. Saba'nın siirindeki ev mahremiyeti cinsellik boyutunda bütünüyle ifsa edilmemekte bunun yerine örtülü tasvirlerle okura sezdirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ziya Osman Saba assigned a prominent place to house and home in his poetry. For this reason he is considered the first domestic poet in Turkish literature by several critics. In the present thesis, themes relating to the house and home in his poetry are approached from three aspects: the modernity and tradition dichotomy, home as a shelter and source of happiness, and sexuality. The references to the types of modern and traditional life styles and perceptions have been identified. In this section, it is concluded that the house in Saba?s poetry taken literally and metaphorically, is indicative of a longing for traditional rather than modern life style. In the poems, it is recognized that the interior and the exterior, with specific references to furniture, family, neigbours, the garden and outside of the house and different city spaces, an empasis is placed on the dissapearing tradition. In Part II. titled ?Taking Shelter, and Happiness?, it is observed that the poet takes refuge in his house and feels intense happiness and comfort, and two main reasons for this are identified. First, the turmoil caused by modernity, and the second is the desire to take refuge from natural dangers. In the poems, the house and the family always bear positive meanings, and the ideal house seems as the source of all happiness. This is also an important difference between Ziya Osman Saba and the another Turkish domestic poet, Behçet Necatigil. Lastly, the relationship between sexuality and the house in terms of domestic space and family is studied. Subsequently, with reference to various views on this subject it is shown that sexuality always goes with familial intimacy. On the other hand, it is clear that the poet somewhat covers up the sexuality aspect in a number of poems which he did not publish in his books. It is observed that the sexual aspect of domestic privacy is not expressed in detail, but given to the reader in terms of a covert style.