Ziya Osman Saba'nın şiiri
The poem of Ziya Osman Saba
- Tez No: 219980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MECİT CANATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ziya Osman Saba, 30 Mart 1910'da İstanbul'da doğar. Sekiz yaşında iken annesini kaybeder. Galatasaray Lisesi'nden 1931'de mezun olur ve aynı yıl amcasının kızı Nermin'le evlenir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1936'da mezun olur. 1931-1936 tarihleri arasında Cumhuriyet gazetesi muhasebe servisinde, 1936-1945 arasında Emlak Kredi Bankası'nda çalışır. Bu arada bir türlü iyileşmeyen eşi Nermin Hanım'ı boşar. Bankadaki görevi esnasında Rezzan (Öney) Hanım'la tanışır ve onunla evlenir. 1945 ? 1950 arasında ise Milli Eğitim Basımevi Tashih Bürosu'nda çalışır. Kalp hastalığı üzerine evine çekilerek Varlık Yayınevi'nin yayın işleriyle meşgul olan Saba, 29 Ocak 1957'de İstanbul'da ölür. Eyüpsultan'daki aile mezarlığına defnedilir.Saba'nın şiirleri kronolojik olarak incelendiği zaman, çeşitli dönemlerden geçtiği görülür. 1928-32 arasında değişken ve karmaşık muhtevalı ve çoklukla da melankolik olan, 1932-36 arasında geçmişe sığınış eksenli, 1936-38 arasında uzaklara gitme arzusuna ve ölüme dönük şiirler yazar. 1939'da geçmişe özlem/çocukluk hatıralarıyla doludur. 1940'tan sonra Rezzan Hanım'la mutlu bir hayata başlar. Bu mutlu hava, ilk kalp krizini geçirdiği 1950 yılına kadar devam eder. Son şiirlerinde, ölüm temi ağırlıktadır.Şiirlerinde hece ölçüsüyle serbest ölçüyü neredeyse başa baş kullanır. Üçlük, dörtlük, bent, terzarima ve sone nazım şekilleriyle yazar. Kafiye şeması da, nazım şekillerine uygundur. Zengin kafiyeyi ağırlıkta kullansa da diğer kafiye çeşitlerine de yer verir.Geçmiş zamanı hasretle anan Saba için, tüm zamanlar, geçmiştir; çünkü tüm mutluluklar orada kalmıştır. Bunun için de şimdide yaşasa veya geleceğe dönük bir hayal kursa da bunun temelini geçmiş zamanın üzerine kurar. Şair, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yoğunlaşır. Melankolik yapıdaki şiirlerin çoğunda sonbahar ve kış mevsimleri veya belirsiz bir dönem etkindir. Mutlu olduğu, ev ve aile sevgisiyle dolu olduğu, mutlu bir gelecek hayalinin kurulduğu ve çoklukla 1940 sonrasına denk gelen şiirlerde de ilkbahar veya yaz mevsimleri ağırlıktadır.İmge ve simgelere, kişileştirmelere, benzetmelere, hitaplara ve eksiltilere yer veren şairin dili, bunlara rağmen, açık, duru ve içtendir.Küçük dünyasına paralel olarak küçük hislerle dolu şiirler yazmış olan Ziya Osman Saba'nın pek de uzun olmayan ömrü, herkese ve her şeye karşı sonsuz sevgi ile geçmiştir.
Özet (Çeviri)
Ziya Osman Saba is born in Istanbul in 30 th March 1910. He loses his mother at the age of eight. He graduates from Galatasaray High School in 1931. In the same year he marries his uncle?s daughter named Nermin. He graduates from Istanbul faculty of law in 1936. Between 1931-1936 he works in the department of accounting in Cumhuriyet newspaper and between 1936-1945 he works in Emlak Kredi Bank. By the time, he gets divorced from his wife, Nermin, who doesn?t recover from her illnesses. During his work in the bank, he meets a woman named Rezzan and marries her. He works in the bureau of Arranging in National Education from 1945 to 1950. Saba who has heart disease, starts relaxing at home, and deals with publishing Works of Varlık Publishing Center. Finally in zath January 1957 he dies and he is buried in Eyüpsultan family graveyard.If Saba?s poems are searched chronologically, we see that he choses his poems from different periods. From 1928 to 1932 he prefers mixed and chancing topics and he?s pessimistic, from 1932 to 1936 he prefers longing to past centered poems, and, finnally, from 1936 to 1938 he writes poems whose contents are desire to go far, and death. The poems written in 1939 are full of memories of longing top ast and child hood. Then he leads a happy life with Rezzan in 1940. This happy life continues until 1950 when he has his first heart attack. In his last poems ?death theme? is emphasized.In his poems he uses syllable method and free style method together. He writes his poems with three, four, paragraphs, terzarima and sonets in verse styles. The rhyme figure is suitable to verse styles. He also uses the other rhymes but mainly rich thyme.According to Saba, who remembers past with a great desire, all the time concepts are past. Because all the happiness is hidden there. So, he basis all his dreams and desire to live on past. The poet becomes intensive emotionally in fall and winter. In most of the pesimist poems winter and fal lor unvertain time are efficient. In the poems the contents of which are happiness and family life, full of dreams about future, and written after 1940, we see that he?s affected by Summer and Spring.The poet who uses symbols, icons, personalizations and addresses has a pure and sincere language.Ziya Osman Saba who wrote poems full of small feelings parallel to his small iner world has an infinite love to everyone and everything.