To one shut in from one shut out: Anchoritic rules in England from the eleventh to the fourteenth century
Dışardakinden içerdekine: İngiltere'de on birinci yüzyıldan on dördüncü yüzyıla münzeviler için yazılmış el kitapları
- Tez No: 210886
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PAUL LATIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Münzevi kadınlar için yazılmıs el kitapları münzevi hayatı incelemek için en önemli kaynaklardan biri olarak kabul görmüstür. Fakat münzevilik üzerine yapılan çalısmalar münzevi hücrelerindeki hayata kisisel bir deneyimden çok sosyal bir fenomen olarak yaklasmıs ve bu sebeple de münzevilerin Hıristiyan toplumundaki ve Katolik Kilisesindeki yeri, ortaçag toplumlarındaki fonksiyonları ve münzevileri finansal olarak desteklemek için yapılandırılmıs olan sistemler üzerine odaklanmıstır. Bu tez ngiltere'de on birinci yüzyıldan on dördüncü yüzyıla kadar münzevi kadınlar için hazırlanmıs el kitaplarını yazarların okurlarına karsı tavırlarını ve bu tavırlardaki degisimleri gözlemlemek için incelemektedir ve hücre içindeki yasamın kendisini ve münzevi dini hayatin bu metinlerin yazarları ve okurları için degisen anlamını ve temel kavramlarını tartısmaktır. Bu tezin amacı metinlerdeki imgeleri, motifleri, kapanma ve bekâret gibi birkaç çok önemli temayı inceleyerek yazarlarin bu konulara yaklasımlarındaki farklılıkları ve degisimleri bulmak ve bu degisimlerin olası sebeplerini üzerine yorumlarda bulunmaktır. Sonuçta bu tez münzevi hayatın kurallarının içinde bulunulan çagın genel dini egilimleri ve yazarların kisisel tutumları etrafında sekillendigini savunmakta ve bu sebeple de münzevi hayatın duragan, standart ve degisime kapalı bir hayat oldugu iddiasını reddetmektedır.
Özet (Çeviri)
Anchoritic treatises, or rules for anchorites, have been accepted as one of the main sources for the analysis of the solitary life in the anchorhold since the beginning of modern anchoritic studies. However, it is certain that scholarship on the solitary life has been more inclined to focus on the anchoresses? cells as social phenomena rather than as a personal experience and therefore focused on the place of hermits and anchoresses in the Catholic Church, their functions in medieval society and the systems founded to support them financially. This thesis analyses anchoritic guides written in England from eleventh to fourteenth centuries to observe the changes in the attitudes of the authors towards their primary audiences and by this way concerns itself with the life in the anchorhold and the possible changes in the meaning and basic elements of the solitary religious pursuit for both the authors and the primary audience of the anchoritic rules. By a close analysis of the images, motifs and some highly important themes of the texts such as enclosure and virginity the thesis aims to find out the shifts in the discourses of the authors and comments on the possible reasons for these changes. The thesis in the end reaches the conclusion that the regulations for the life of an anchoress were shaped around the general tendencies and contemplative trends of the period, as well as the personal inclinations of the advisors. Therefore it rejects the idea that the anchoritic life was a static, standard one, showing no sign of change and reform over the centuries.