Education, nationalism and gender in the young Turk era (1908-1918)
Jön Türk devrinde eğitim, milliyetçilik ve toplumsal cinsiyet (1908-1918)
  1. Tez No: 210887
  2. Yazar: EKİN ENACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezin amacı II. Mesrutiyet Dönemi'nde Osmanlı kız çocuklarının egitimini, ve ders kitaplarında tarif edilen ?ideal kadın vatandas? modelini incelemektir. II. Mesrutiyet'in ilanından sonra, Jön Türkler yeni sistemin devamını güvenceye almak amacıyla yeni nesilleri Mesrutiyet ilkelerine göre yetistirmeye ve Abdülhamit döneminin siyasi sembollerini yok etmeyi amaçlamıslardır. Balkan Savaslarının sonrasında, Balkan milletlerinin savaslardaki basarıları okullarında aldıkları milliyetçi egitime baglanmıs ve Türk milliyetçiligi zamanla Osmanlıcılık ilkesinin önüne geçerek egitimde baskın doktrin haline gelmistir. Bu milliyetçi atmosfer içinde annelik ve kadınlık kavramları yeniden tanımlanmıs, kadın vatandaslara milliyetçi nesiller insa etme görevi verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the education of Ottoman girls during the Second Constitutional Era, and to examine the ?ideal female citizen? model, which was described in the primary and secondary school textbooks. When the Second Constitution was inaugurated, Young Turks targeted to inculcate the new generations with the principles of the Constitutional Monarchy and destruct the symbols of the Hamidian Regime, for the purpose of securing the continuity of the new system. After the Balkan Wars, the success of the Balkan nations in the wars was explained with the nationalist education they received in their schools, and Turkish nationalism became the dominant educational doctrine, surpassing Ottomanism. The concepts of motherhood and womanhood were re-defined in this nationalist atmosphere, and the female citizens were given the duty of constructing the nationalist generations of the future.