Ermeni sorununun Ermenistan'ın dış politikasına etkisi
The matters of Armenia and effects on the Armenian foreign policy
- Tez No: 263453
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMER KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ermenistan'ın dış politikasının ana aktörleri olan soykırım, diaspora, Karabağ ve Ermenistan'ın diğer ülkelerle ilişkileri ortaya konulmuştur. Çalışmanın ana bölümüne geçmeden önce Ermenistan tarihine, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ermenilere, tehcire, Ermenistan'ın nasıl bir devlet olduğuna yer verilmiştir. Ermeni sorununda soykırım ve diasporanın Ermenistan'ın komşu ülkelerle, bölge ülkeleriyle ve dış güçlerle nasıl etki içinde olduğundan bahsedilmiştir. Ermeniler soykırım yapıldı iddiasıyla kendilerine tazminat ödenmesi ve toprak verilmesi talebinde bulunarak, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunu uluslararası gündeme taşımaya çaışmaktadırlar ve komşusu olan Türkiye'yle ilişkilerini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca Karabağ sorununuda dış politikasının merkezi haline getirmeye çalışmaktadır.Çalışmada, Ermenistan'ın diasporayı, dış politikasında nasıl bir araç olarak kullandığı ülkeler bazında tek tek incelenerek anlatılmıştır. Ermenistan'ın komşu ülkeleri haricinde bölge ülkesi olan Rusya'ya büyük ölçede bağlı olduğu gözlenmiştir. Türkiye-Ermenistan ilişkisinde ise Türkiye ne kadar olumlu adım atmaya çalışsada Ermenistan'ın izlediği politikalar yüzünden iki ülke arasındaki gerginlik imzalanan protokkolle de çözülememiştir. Ermenistan komşusu Azerbaycanla olan ilişkisinde Karabağı sadece Azerbaycan'a karşı değil uluslararası gündeme taşıyarak da büyük bir problem oluşturmuştur. Ermenistan izlediği bu dış politikadan dolayı, dünyaya açılma kapısı olan komşusu Gürcistan'a ekonomisi açısından ihtiyaç duymaktadır. Ermenistan komşularına karşı izlediği dış politikalar yüzünden karşılıklı güvene dayalı bir ilişki kuramamaktadır. Ermenistan sadece komşu ülkeleriyle değil Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliğiyle de ilişkilerinide karşılıklı çıkara dayandırmaktadır.Tezin asıl argümanı, kapalı bir coğrafyaya sahip olan Ermenistan'ın komşu ülkelerle sorunlarını uluslararası boyuta taşıyarak dış politikasını nasıl olumsuz hale getirdiğidir. Ermenistan denize çıkışı olmamasının yanı sıra, ticaretteki bağımlılığla da ve uyguladığı dış politikalarla da özgürlüğünü bir kat daha sınırlandırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis how the matters of Armenia affect the Armenian foreign policy is analyzed and the main factors of the Armenian foreign policy; genocide, Diaspora, Karabakh and the Armenia relationships with other countries, is stated. Armenian history; Armenians in the Ottoman Empire, forced emigration, the features of Armenia as a government, is mentioned before the main part of this work. When the Armenian matters are taken into account, Armenian genocide, Diaspora issue, the way of Armenia`s relations with neighbor, regional countries and foreign powers are dealt with. Armenians places the problem which is between the Turkish Republic and Armenia, on the international agenda by demanding compensation with the so-called Armenian genocide claim. As a result, Armenia`s this approach deeply damages its relations with Turkish Republic. Moreover, recently it is seen that Armenia attempts to put Karabakh question to the center of its foreign policy.The work undertakes the question how Armenia uses the Diaspora issue as a tool in its foreign policy and fulfills it by studying on the basis of related countries with detail. It is observed that apart from its neighbor countries, Armenia heavily depends on Russia which shares the same region. Disagreement between the governments of Turkey and Armenia could not be overcome in spite of many positive steps of Turkish Republic and the binding protocols, because Armenia insists on its same uneasy foreign policies .Armenia not only takes Karabakh as a matter in its relations with Azerbaijan but also bring it onto the international agenda and expands the problem to the wider circle. While Armenia keeps on its own foreign policy, at the same time he depends on its neighbor Georgia which is the only portal to move out to the world, for the economical reasons. Armenia?s foreign policy kills even possible fiduciary relationships with other countries or prevents them from beginning. Armenian political relations base on mutual interests not only with just its neighbor countries but also United Stated of America and European Union.The Thesis fundamentally argues how the shut geographical-positioned Armenia damages its foreign policy by putting its own problems with its neighbor on the international angle. What the detected point here is, in this way Armenia limits its freedom and hardens its trading one more times if we consider its sea- blind earth, depended trade, immoderate foreign policy.