Legal status of Ottoman Non-Muslims in Bosnia (1463-1699): A case study
Bosna'daki Osmanlı gayrimüslimlerin hukukî durumu (1463-1699): Örnek olay incelemesi
- Tez No: 210885
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EVGENİ RADUSHEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Kuruluşlarından bu yana, İslâm devletleri önemli sayıdaki gayrimüslim tebaasını ihtivâ etmiştir. İslâm devletlerinin gayrimüslimlerin durumunu düzenleme tarzları da bu tezin ana konusunu teşkil etmektedir. Bir İslâm devleti olan ve çok sayıda gayrimüslim tebaası bulunan Osmanlı İmparatorluğu'nun hukukî sistemi seleflerinden farklılık göstermekteydi. İslâm hukuku dışında, İmparatorluğu'nun hukukî mevzuatı Sultan tarafından devletin pragmatik gerekçelerine hizmet etmek üzere çıkarılan `örfî kanunlarına da dayanmaktaydı. Şerî`at ile sultanî kanunların karşılıklı ilişkisi ve onların gayrimüslimlerin durumuna olan etkileri İslâm hukukunun temsilcileri olan müftüler ve şeyhülislâmlar tarafından çıkarılan bir hukukî belge olan fetvâlar ve hükümetin yasaları olan kânûnlar ve kânûnnâmeler örneğinde incelenecektir. Devletin hukukî mevzuatı genellikle siyasî gerekçeleri gözetmekteydi ve bu durum bazen gayrimüslimlerin lehine olabildiği gibi, tam tersine, onların durumunu vi kötüleştirebiliyordu. Diğer taraftan, şerî`at, gayrimüslimlere ayrıcalıklı olmayan bir statü öngörürken, onların temel haklarını güvence altına alıyordu. İşbu çalışmanın alanı, zaman zaman komşu bölgelere atıfta bulunmakla beraber, Bosna eyâleti ile sınırlıdır. Bosna'nın bir sınır bölgesi olması ve sıkça meydana gelen savaşlar genel olarak cemiyeti derinden etkilemiştir. Duruma bağlı olarak, Bosna'daki gayrimüslimlerin konumu değişkenlik göstermiş ve kimi zaman şerî`atın öngördüğünün üstünde, kimi zaman da altında seyretmiştir.
Özet (Çeviri)
Since their emergence Islamic states included great number of non- Muslim subjects. The manner in which the Islamic states regulated the position of non-Muslims is the central topic of the thesis. The Ottoman Empire was yet another Islamic state with large number of non-Muslim subjects, but its legal system was somewhat different from that of its predecessors. In addition to Islamic law, legislation of the Empire was based on the `örfî law that was enacted by the sultan in order to serve pragmatic needs of the state. Correlation between the şerî`at and the sultanic law, and their influence on the status of non-Muslims, will be examined on the example of the fetvâs as legal documents issued by the müftîs and şeyhülislâms as representatives of the Islamic law, and the kânûns and kânûnnâmes as legal acts of the administration. The legislation of the state was generally guided by political considerations, which sometimes might have been beneficial for non-Muslims, or, conversely, it might have iv deteriorated their status. On the other hand, the şerî`at kept non-Muslims in somewhat underprivileged status, but it was guaranteeing their basic rights. The area under study is restricted to the territory of the province of Bosnia, with occasional references to the adjacent regions. Border character of Bosnia and often wars inevitably influenced the society in general. Depending on circumstances, the position of Bosnian non-Muslims oscillated, sometimes above and other times below the prescriptions of the şerî`at.