Türkmen Türkçesindeki edatlarla Türkiye Türkçesindeki edatların karsılastırmalı incelenmesi
The comparative investigation from the Turkmen?s propositions and from the Turkish proposition
  1. Tez No: 210905
  2. Yazar: ÖZGÜR SEMİH BERKİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİS BİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye Türkçesindeki edatlarla Türkmen Türkçesindeki edatların karsılastırmalıincelenmesini içeren bu tez ile, yeni, arastırılmaya açık ve muhtaç olan Türkmen Türkçesineve bu sahada arastırma yapacaklara bir katkıda bulunmak istedim.Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkçesi , bir bütünün birbirinden pek de farklıolmayan iki parçasıdır. Tespit edilen farklılıkların Türkiye Türkçesindeki muadiliylemukayeseli incelemesiyle, hem Türk Diline hizmet etmis olacagıma hem de çalısmamın yeniarastırmacılara bir basamak olacagına inanmaktayım.Bu çalısma Türkmencedeki edatlar ve Türkiye Türkçesindeki edatlarınkarsılastırılmasından ibarettir. Çalısmamız tamamen metinlere dayanmaktadır. TürkmenTürkçesinde nesredilmis hikaye, roman ve metinleri taradık. Bunlardaki mevcut edatları tespitederek örneklerle sunduk.Edatın yapısı, mensei, vazifesi ve kullanılısı hakkında bilgi verirken fazla ayrıntılıaçıklamalara girismedik; çünkü her edat hakkında derinligine bir arastırma yapıp manası,vazifesi, kullanılısı hakkında bilgi verebilmek için sadece bu konuyu ele alan bir arastırmayapılması gerektigine karar verdik.Çalısmamızın sonucunda edatların, Türkmen Türkçesinde ve Türkiye Türkçesindekullanım açısından birbirine benzedigi, aradaki akrabalık nedeniyle bunun dogal oldugu veTürkçenin yapısının saglamlıgını ispatladıgı sonucuna vardık. Ancak Türkmen Türkçesindeiyelik ve hâl eki alan edatlara rastladık. Türkiye Türkçesinde, ek alan bu kelimeler edat olarakdegerlendirilmemektedir.
Özet (Çeviri)
With this theses, which include the similarities and differences of prepositionsbetween Turkish of Turkey and Turkish of Turkoman I aim to make a contribution to thosewho are to make a research in this field, which is new, open and needs to be researched.Turkish of Turkey and Turkish of Turkoman are not different from each other. Byinspecting the differences between them, I believe that I can make a step for new researchers.This study consists of the comparisons of the prepositions in Turkish of Turkey andTurkish of Turkomans. Our study totally based on the texts. We looked through the stories,novels and texts in Turkish of Turkomans. We found the prepositions in these texts andpresented them with the examples.We did not give a detailed explanation about the structure, origins and functions ofthe prepositions because another research is to be done to make a complete explanation aboutthe meaning, origin and function of each preposition.At the end of our research, we conclude that the prepositions of Turkey?s Turkish andTurkoman?s Turkish are similar to each other regarding their usage, and it is very normaldue to the relationship between them. But we came across some prepositions wich take affixesof possessive and manner. n Turkey?s Turkish, when a word takes an affix, that is notregarded as a preposition.