Türkmen Türkçesindeki deyimlerin tasnifi
The classification of idioms in Turkmen language
  1. Tez No: 513431
  2. Yazar: CEVDET SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Deyimler, gerçek anlamlarından uzaklaşarak başka bir kavramı veya durumu anlatan kalıplaşmış söz öbekleridir. Yaptığımız her konuşmada, okuduğumuz veya yazdığımız her metinde kısacası iletişim kurduğumuz her anda kullanmaktan vazgeçemeyeceğimiz dil unsurlarıdır. Deyimlerin sınıflandırma meselesi yıllardır dil araştırmacılarının tartışmalı konularından olmuştur. Bu konuda çeşitli araştırmalar ve sınıflandırmalar yapılsa da henüz ortaklaşılan bir tasnif ortaya çıkmamıştır. Dil yaşayan ve etkilenen bir varlık olduğu için kullanılan yöntemler ve değerlendirmeye alınacak olan dil malzemesi sürekli değişkenlik göstermektedir. Bu tezde Türkmen Türkçesi deyimler, konularına göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Idioms are formulaic phrases that stray away from dictionary meaning to signify a different situation or concept. They are an indispensable part of language that is used in virtually every form of written or oral communication. Classification of idioms has been one of the most debated topics among linguistic researchers for years. Although many studies have been made to accomplish this goal, no common ground has been found yet. Because language is alive and subject to change every moment, core material and research methods vary from study to study. In this work, idioms in Turkmen Turkish are classified in terms of their topics of interest.