Türkmen Türkçesinde edatlar
Propositions of Turkmen Turkish
- Tez No: 117600
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEDRİ SARIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Bu tez, Türk dilleri içinde Türkiye, Azerbaycan, Gagavuz ve Horasan Türkçeleri ile aynı lehçe ailesi içinde yer alan Türkmen Türkçesinde kullanılan edatları incelemektedir. Bu inceleme yapılırken, Türk dilinde edat kavramı da araştırılıp konuyla ilgili elde edilen veriler, Türk dilinin iç işleyişi doğrultusunda birleştirilmeye çalışılmıştır. Türkmen yazı dilinde kullanılan edatların dilbilgisel özelliklerini belirterek onları kendi içinde bu özellikleri do ğrulutusunda tasnif etmeyi amaçlayan bu çalışmada kullanılan örnekler, önemli Türkmen edebiyatı metinleri taranarak elde edilmiştir. Taranan eserlerin başında Mahtımkulu'nun yazıya aktarılmış şiirleri gelmektedir. Bunun yanında B. Kerbabeyev'in Saylanan Eserler, Ata Gov şudov'un Perman ve K. Borcakova tarafından derlenen Maralı hem Soltansöyün eserleri de taranmı ştır. Türkmen Türkçesinde kullanılan edatlar ve onların kullanım özelliklerinin derli toplu bir şekilde tüm ayrıntılarıyla verilmiş olması bu çalışmanın en önemli yarımı olu şturmaktadır. Bu çalışmanın ortaya koyduğu diğer önemli bir konu da edat kavramının bir anlamla sınırlandırılması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis have been investigate Permanrepositions (prepositions is postposition for Turkish) in the Turkoman Turkish that have been exist in the between same dialect's family with Turkey, Azerbaycan, Gagavuz and Horasan dialect. In addition, in this research is made the synthesis of the studys on postposition in the Turkish languages. The sample of sentence used in this thesis was collected from the important works of Turkoman literature. The poets of Mahtrmkulu who is the prometer of Turkoman literary language, Saylanan Eserler of Berdi Kerbabayev and Perman of Ata Gov şudov is in the among of this works. The characteristic of this thesis is to present the prepositions in the Turkoman Turkish as well-organized and to define in the Turkis language the term of postposition. ©OKÛMANTASYON MERK12S