Ca'ferî'nin hayatı, eseri, edebî kişiliği ve divanının tenkitli metni
The life of ca'ferî ; his work, his literary personality and edition critic of ca'ferî?s divan
  1. Tez No: 210919
  2. Yazar: ÜZEYİR DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 567
Özet
Bu araştırma; Özet, Abstract, Kısaltmalar, Transkripsiyon İşaretleri, Bölümler,Yararlanılan Kaynaklar, İndeks ve Özgeçmiş'ten oluşmaktadır:Birinci Bölüm yani Girişte Türk edebiyatının ilk yüzyılları; XII. yüzyıllardaki tasavvufîhayat ve edebiyata yansımaları; XV. Yüzyıl Türk Edebiyatı; XVI. Yüzyıl Türk Edebiyatıtanıtılmıştır.İkinci Bölümde, şairin hayatı; mezhebi, meşrebi, çağı, muhiti başlıkları altında verilmiş;bunu takiben CA`FERÎ dışındaki Ca`fer ve Ca`ferî mahlaslı, on beş şairin durumuaraştırılmış; daha sonra CA`FERÎ'nin bilinen tek eseri CA`FERÎ DİVANI hakkında bilgiverilmiş ve yazarının ismi Ca`ferî olan 11 eser, bu çalışmanın konusu CA`FERÎ'ye ait olmaihtimali düşünülerek, tanıtılmıştır.Edebî Kişiliği; Şekil Özellikleri, Muhteva Özellikleri, Dil ve Üslup Özellikleri olmak özereüç ana başlık altında ele alınmıştır. Şekil Özellikleri; Nazım Şekilleri, Nazım Tekniği altbaşlıkları altında incelenmiştir. Muhteva Özellikleri; Nazım Türleri, Ayetler, Hadisler,Dualar, Sahabe, 12 İmam, Gayb İlimleri alt başlıklarıyla sunulmuştur. Dil ve ÜslupÖzellikleri; Arkaik Kelimeler, Arkaik Ekler olarak tertiplenmiştir. Sonuçta, bu çalışma ileTürk Edebiyatı Tarihi'ne getirilen yenilikler ve yapılan düzeltmeler maddeler halindesunulmuştur.Üçüncü Bölümde, CA`FERÎ DİVANI Nüshaları, CA`FERÎ DİVANI'ndaki ManzumelerFihristi, CA`FERÎ DİVANI'ndan Alıntı Yapan Eserler, CA`FERÎ DİVANI'ndan YapılanAlıntılar Fihristi başlıkları altında yapılmıştır.Dördüncü Bölümde, CA`FERÎ DİVANI'nın Tenkitli Metni takdim edilmiştir.Çalışma; Yararlanılan Kaynaklar, İndeks ve Özgeçmiş ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis; consist of Turkish Abstract, English Abstract, Parts, Sources, Index andAutobiography:In Introduction / In the 1st part, The Earlier Century of religious and non-religiousTurkish literature; The Earlier Century of mystic life and mystic literature; The 15th CenturyTurkish literature; The 16th Century Turkish literature is told.In the 2nd part, poet?s life is introduced; under the titles his sect, his religious order, hisperiod and his country. We also mention others who also use Ca`fer and Ca`ferî as anickname other than CA`FERÎ. And we present mixing up the poets who use nicknameCa`ferî. CA`FERÎ?S DİVAN and eleven writings probably which are belongs to CA`FERÎare introduced shortly. Poets literary personality; is introduced under three titles.In the conclusion, the thing we had done one presented.In the third part, handwritings introduced: Six handwriting copies of CA`FERÎ?SDİVAN; table of contents for poems, six handwriting copies of CA`FERÎ?S DİVAN; and forthe magazines and anthologies which quote from CA`FERÎ?S DİVAN.In the fourth part, critic of CA`FERÎ?S DİVAN is given.And this work is ended with Sources, Index and Autobiography.