Bilişim teknolojilerinin Türk bankacılığının yönetim ve organizasyon yapısına etkileri
Affects of information technologies to the management and organization structure of Turkish banking sector
- Tez No: 210930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İRMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bilgisayarın icadından sonra internetin hızla gelişmesi bilişimteknolojilerindeki gelişmeyi hızlandırmıştır. Küreselleşmeyle beraber dünyaticaretinin ve finansal piyasaların iletişiminin artması bilişim teknolojilerine olanihtiyacı artırmıştır.Dünyadaki gelişmelere ayak uydurmak isteyen firmalar da uluslararası ticaretingereği olarak bu teknolojileri şirketlerinde kullanmaya başladılar. Birçok firmabilişim teknolojilerinin şirketlerine sağladığı kolaylıkla örgüt yapılanmalarını veyönetim şekillerini değiştirdiler. İş akışlarının daha hızlı ve rahat gerçekleştirildiğiörgüt yapılarını oluşturmaya başladılar. Bu hızlı iş akışına uygun açık ve demokratikyönetim tarzları geliştirdiler.Türkiye'de bankacılık sektörü bilişim teknolojilerini örgütlerinde ilk kullananişletmeler olmuştur. Elbette ki, dünyada finansal piyasaların hızlı gelişimi bankalarıbu değişikliğe zorlamıştır. Ancak, bankacılıkta kullanılan ürünlerin teknolojiktabanlı olması bu sektörde bilişim teknolojilerinin kolaylıkla kullanılmasını veyaygınlaşmasını sağlamıştır.Bu çalışmada bilişim teknolojilerinin bankacılık yönetim ve organizasyonyapısını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi, bu teknolojileriyoğun kullanan bankacılık sektöründe araştırma yapılmıştır. Türkiye'de teknolojiyiilk kullanan ve online çalışmaya başlayan banka olan Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.örnek çalışma olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After invention of computer, rapid development of internet accelarateddevelopment of information technologies. Increasing communication of world tradeand financial market together with globalization increased need for informationtechnologies.Firms who intended to themselves to world changes started to use informationtechnology in their organization because of international trade. Most of firmschanged their organization structure and management style thanks to easiness ofinformation technologies. They begin to reorganize their structure where job flow isoperated faster and easier. They created democratic and open management stylewhich hormanized with job flow chart.Banks are the first companies that used information technologies in theirorganizations in Turkey. Of course, fast improvement of financial market in theWorld have forced banks to change. However, the products based on technologyused in banking sector provided to spread and use information technologies.How information technologies affect management and organization of bankingsector is searched in this thesis. As we mentioned, at the beginning, search has madein banking sector which use information technologies mostly in their operations. TheYapı ve Kredi Bankası A.Ş., which used technology first and operated online inTurkey, has taken as a sample.