Üniversite öğrencilerinin demokratik tutum ve değerleri üzerine bir arastırma: Pamukkale üniversitesi örnegi
A research about democratic attitude and value of university students: Pamukkale University case
  1. Tez No: 210931
  2. Yazar: REZZAN AYHAN TÜRKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısma, üniversite ögrencilerinin, demokratik tutum ve degerlerinibelirlemek ve bu tutumları etkileyen toplumsal, siyasal, ekonomik degiskenlerarasındaki iliskileri degerlendirmek amacını tasımaktadır. Bu nedenle, öncelikle,literatür incelemesi yapılarak, arastırmanın kavramsal ve teorik çerçevesiolusturulmustur. Kavramsal ve teorik çerçeveye dayanarak yapılan alan arastırmasıile üniversite ögrencilerinin demokratik tutum ve degerlere ne ölçüde sahip oldugubelirlenmeye çalısılmıstır.Alan arastırması bölümünde, Pamukkale Üniversitesi'nin, farklı fakülte vebölümlerinde ögrenim gören 267 ögrenci üzerinde anket uygulaması yapılmıstır.Anket uygulaması sonucunda elde edilen verilerin bir kısmı yalnızca betimsel olarakdegerlendirilip, ögrenci ile ilgili genel bilgileri içermektedir. Diger veriler,ögrencilerin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleri ile ilgili olup, siyasaltutum ve davranıslarıyla karsılastırma olanagı saglamaktadır. Anket sorularınınyanında, ögrencilerin demokratik tutumlarını çesitli yönleriyle degerlendirebilmekiçin demokratik tutum ölçekleri kullanılmıstır. Bu ölçekler, demokratik ilkelereiliskin tutum ölçegi, özgürlügün degeri ölçegi, özgür konusma ölçegi, oyununkuralları ölçegidir.Arastırmanın dayanagını olusturan, üniversite ögrencilerinin demokratiktutum ve degerlerinin egitim, temel bilim alanları, cinsiyet, aile, meslek, yerlesimyeri gibi pek çok ekonomik, toplumsal degiskenin etkisine baglı olarak degistigi vehiçbir degiskenin tek basına etkili olmadıgı varsayımı arastırma bulgularına göredogrulanmıstır. Arastırmada, yalnızca temel bilim alanları ve egitim sürecidegiskenleri diger degiskenlerden soyutlanarak incelenmistir. Buna dayalı olarakdördüncü sınıf ögrencilerinin, birinci sınıflardan; sosyal bilimler ögrencilerinin fenbilimleri ögrencilerinden daha demokrat oldugu hipotezi olusturulmustur. Hipotezidegerlendirebilmek için demokratik tutumların pek çok boyutu dikkate alınmıstır veelde edilen veriler çerçevesinde hipotez, demokratik tutumların pek çok boyutuaçısından dogrulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine democratic attitudes and values ofuniversity students and evaluate the relations between social, political, economicvariables which affects these attitudes. For this reason, first of all, conceptual andtheorical framework of the study has been done by examining the literature. Thedemocratic attitudes and values of the students are have been tried to be determine bydepending on this area study.In the part of area research, a questionairre is applied to 267 students whichare attending different faculty and departments of Pamukkale University. Some ofthe data which are obtained from the questionnairre application evaluateddescriptively, and contains general informations about the students. Other data whichare related to socio-economic and socio-cultural properties of the students, providespolitical and behavioural comparison. Besides the questionnairre, democraticattitude, scales are used to evaluate students? democratic attitudes from differentdimensions. These scales are; attitude scales related to democratic principles, valueof liberty scale, free speech scale, rules of the game scale.University students? democratic attitudes and values change related toeducation, basic science areas, gender, family, job, and other many economic andsocial variables and an assumption that no variable has an effect alone which isfundemental for this study. In the research, only basic science areas and educationtime variables are analyzed abstractly from other variables. Based on this, ahypothesis which says that fourth class students are more democratic than first classstudents and social sciences students are more democratic than nature sciencesstudents is developed. To evaluate this hypothesis many dimensions of democraticattitudes are taken into consideration and in the frama of obtained data hypothesis isconfirmed with many dimensions of democratic attitude.