Türk bankacılık sektörünün internet teknolojisine yatırım kararını etkileyen etmenler
Turkish banking industry's driving factors for internet technology investment decisions
  1. Tez No: 122498
  2. Yazar: ÖZLEM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
TEZ OZETI Finans ve bankacılık sektöründeki gelişmeler, iletişim ve bilişim sektöründeki gelişmelerden soyutlanamaz. Bu tezin birincil amacı, iletişim ve bilişim teknolojilerindeki son gelişmelerin Türk finans sektörüne getirdiği yeniliklerin incelenmesidir. Tezin ikincil amacı ise, iletişim ve bilişim teknolojilerini erkenden uygulamaya geçiren kuruluşlar ile bu gelişmeleri izlemede geciken kuruluşlar arasındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışmada finans sektörünün ulaştığı iletişim ve bilişim teknolojilerindeki güncel gelişmişlik düzeyi“internet bankacılık işlemlerinden yararlanılması”olarak tanımlanmış olup, internet bankacılığının bankalar ve müşteriler tarafından kullanımını ölçen anketler geliştirilmiş ve anket öncesi ve sonrası görüşmelerle desteklenen ampirik çalışma, tezde geliştirilen kavramsal modelin test edilmesinde kullanılmıştır. Bankaların internette bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek üzere ilgili teknolojilere yatırım yapma kararlarını belirleyen etmenler önem sırasıyla; maliyet azabını, rekabet baskısı ve daha iyi servis verebilme güdüsü olarak belirlenmiştir. 213
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Improvements in financial and banking indusrty can not be abstracted from that in communication and information systems industry. The primary purpose of this study is to determine the changes brought by communications and information system technologies to Turkish financial industry. The secondary purpose of the study is to differentiate characteristics of financial establishments that are early adopters and late followers in implementing recent communication and information systems technologies. hi this study,“utilization of internet banking transactions”is defined as an upto date improvement level in the communication and information systems technologies. Questionnaires to measure usage of internet banking transactions by banks and their clients are developed, and both pre and post interviews have been conducted to support the empirical study that tests the conceptual model developed in the thesis. Among the variables effecting banks' decisions on investing internet banking related techologies, followings are identified in order of importance; decrease in costs, competition and motivations to serve better to clients. 214