Diyarbakırlı Ali Emiri divanı, metin-inceleme
An analysis and contextual transcription of the divan of Ali Emiri of Diyarbakir
- Tez No: 210978
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Osmanlı'nın son döneminde yasamıs olan Ali Emirî, sairliginden ziyade arastırmacı kisiligiyle ve kitaplara olan tutkusuyla tanınmıstır. Özellikle Divanu Lügati't-Türk gibi bir çok önemli eserin orijinal nüshalarını bulup ortaya çıkarmıs; elindeki bu yazma eserlerle de Fatih Millet kütüphanesinin temelini atmıstır. Bu çalısmada kendi kütüphanesinde bulunan üç divanından olgunluk dönemine ait olan divanı okunarak divanının Latin harfleriyle transkripsiyonu yapıldı; hayatı, edebî sahsiyeti ve divanı hakkında bilgi verildi.Ali Emirî'nin edebî sahsiyeti divanına dayanılarak açıklandı. Divan, ? kasideler, tevarih, gazaliyat ve tahmisat? tan olusmaktadır.Bu divan traskribe edilerek Ali Emirî'nin edebi zevki yeni nesillere aktarılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Ali Emiri who lived in resent periods of Ottoman has known with his passion to books and research personality not more poems. Especially he discovered very popular original editions like Divanu Lugati?t Turk also set Fatih Millet Library up by using hand writing literary Works. One of three his own literary works which is belonging his age of maturity made transcription with Latin letters by reading his own literary work informed about his lives literary works and literary personality. Ali Emiri?s literary personality has been explained bear with his literary works. Literary works includes very unique masterpieces like tarihler (histories), gazeller (ghazals), tahmisler (takhmis?)etc. The literary work made transcription and Ali Emiri?s literary delight have been tried to pass new generation on.