Ayıntablı Hafız ve divanı -inceleme-metin-dizin
Ayıntablı Hafız and his divan
  1. Tez No: 207278
  2. Yazar: RABİA DERYA TUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalısmada, Divân siirinin 17. yüzyıl sairleri arasında yer alan Ayntablı HâfızAbdülmecid-zade'nin,Türkçe Divânı'nın transkripsiyonu ve tahlili yapılmıstır.Öncelikle, Ayntablı Hâfız'ın yasadıgı ve yetistigi ortam, hayatı ve edebî kisiligiDivan'dan elde edilen bilgiler ısıgında incelenmeye çalısılmıstır. Çalısmada AyntablıHâfız'ın Süleymaniye Kütüphanesi Ali Emiri Manzum No:92'de bulunan TürkçeDivânı, Süleymaniye Kitaplıgı (Ali Nihat Tarlan Kitaplıgı) no: 27m, Konya BölgeYazma Eserler Kütüphanesi no:3375 esas alınmıstır.Metnin tahlili yapılırken; biçim, dil, üslûp ve içerik özellikleri degerlendirilmistir.Yapılan biçimsel inceleme sonucunda Ayntablı Hâfız Divânı'nın, Divân siirininkarakteristik özelliklerini tasıdıgı görülmüstür.Sonuç Bölümü'nde tahlil çalısmasının genel degerlendirmesi yapılmış vePristineli Nuri'nin, Divânı'na yansıyan sanatı hakkında bir sonuca varılmıstır.Divan'ın tam metninin transkripsiyonu yapıldıktan sonra genel dizin verilmistir.Anahtar Sözcükler1. Ayntablı Hâfız Divânı2. Divân Siiri3. Gazel4. Ask5. Vuslat6. Fanilik
Özet (Çeviri)
This piece of work is the analysis and transcription of Classical TurkishLiterature (divan) which belongs to Ayntablı Hâfız Abdülmecid-zade who is one of the17th century poets of Classical Turkish Poetry.Firstly, the environment that Ayntablı Hâfız brought up and his literarypersonality have been researched in the light of Classical Turkish Literature.Our work is based on Turkish Divan Ali Emiri Poem(nazım) number 92,Süleymaniye Library (Ali Nihat Tarlan Kitaplıgı) number (nazım) 27, Konya BölgeLibrary of Handwritten number 3375.While analysing the text; form , language, style and content have beenassessed. At the end of formal assessment, it has been seen Ayntablı Hâfız?s Divanhas the characteristics of Classical Turkish Literature.In the conclusion, general assessment of analytical research has been doneand it would be possible to come to a conclusion about Antablı Hâfız?s art whichreflects in Classical Turkish Literature.Key Words1. Ayntablı Hâfız Divânı2. Classical Turkish Poetry3. Lyric Poem4. Love5. Union6. Mortality